Nazofarenks karsinomu olgularında manyetik rezonans görüntülerinin radyomiks analizi
Radiomics analysis of magnetic resonance imaging in case of nasopharyngeal carcinoma
- Tez No: 740804
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KIZILKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, nazofarenks karsinomu tanısı almış hastalarda, MR görüntülerinden tümörün radyomiks analizi yapılarak, elde edilen doku özelliklerinin makine öğrenmesi yöntemlerinde kullanılmasıyla 5 yıllık takipte hastalıksız sağkalımı olan ve nüks eden tümörlerin doku özelliklerine göre farklılaştığı parametrelerin tespit edilmesi ve hastalık prognozunun kestirimini sağlayacak modeller oluşturulması olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: CTF Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda 5 yıllık takibi yapılmış olan, 2010-2016 yılları arasında Nazofarenks Karsinomu tanısı almış 110 olgunun kayıtları retrospektif olarak taranmıştır. Çalışmaya alınma ölçütlerini karşılayan 40 hasta dahil edilmiştir. Olgular 5 yıllık takip süresinde lokal nüks veya metastaz izlenmiş olgular (n=14) ve hastalıksız takip edilmiş olgular (n=26) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Farklı cihazlardan elde edilen T2 ağırlıklı ve post-kontrast T1 ağırlıklı MR görüntülerden lezyonlar üç boyutta tüm tümör hacmi üzerinden her kesitte manuel olarak segmente edilmiştir ve radyomiks parametreleri hesaplanmıştır. Farklı cihazlardan elde edilen radyomiks özellikleri harmonize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of our study is to investigate the texture features of the tumor and develop a radiomics model based on MRI in order to discriminate recurrent from non-reccurent nasopharyngeal carcinoma. Materials and Methods: The records of 110 patients with nasopharyngeal carcinoma who were followed up in the CTF Radiation Oncology Department between 2010 and 2016 are reviewed retrospectively.Forty patients who met the inclusion criteria were included in the study. The cases were divided into two groups as cases with local recurrence or metastasis (n=14) and cases without disease (n=26) during the 5-year follow-up period. From T2-weighted and post-contrast T1- weighted MR images obtained from different devices, lesions were manually segmented in each section over the entire tumor volume in three dimensions, and radiomics parameters were calculated. Radiomics features obtained from different devices are harmonized. Feature selection is performed by univariate chi-square test and correlation analysis methods.