Katı atık depolama sahası sızıntı sularından kimyasal oksijen ihtiyacı (koi) giderimi için heterojen elektro fenton prosesinin uygulanması
Application of heterogeneous electro fenton process for chemical oxygen demand (cod) removal from landfill leachate
  1. Tez No: 740809
  2. Yazar: ESRA DAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı depolama sahası sızıntı suyundan KOİ gideriminde heterojen elektro Fenton (HEF) prosesini uygulamaktır. Özgün bir Fe₃O₄/Co₃O₄/CuO-rGO katalizör sentezlenerek HEF performansı incelenmiş ve proses koşullarının numerik optimizasyonunu cevap yüzey yöntemi ile istatistiksel ve matematiksel olarak sağlanmıştır. Optimum şartlar pH 3.7, uygulanan akım 7.5, katalizör dozu 1.38 g/L, reaksiyon süresi 107 dak., bu şartlarda KOİ giderimi %94.88, sistemin enerji tüketimi 75.63 kWh/kg-KOİ olarak belirlenmiştir. Katalizörün zeta potansiyeli -21.73±1.26 mV, BET yüzey alanı 46.80 ± 3.06 m²/g olarak tespit edilmiştir. XRD ve seçilmiş alan elektron kırınımı analizi sonuçlarına göre katalizör çoklu kristal yapıdadır ve ortalama partikül boyutu 10.75 nm olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to apply the heterogeneous electro Fenton (HEF) process for COD removal from landfill leachate. HEF performance was investigated by synthesizing a unique Fe₃O₄/Co₃O₄/CuO-rGO catalyst, and the numerical optimization of the operating conditions was provided statistically and mathematically by the response surface method. Optimum conditions were determined as pH 3.7, applied current 7.5 A, catalyst dose 1.38 g/L, reaction time 107 min. Under these conditions, COD removal was 94.88% and the energy consumption of the system was 75.63 kWh/kg-COD. The zeta potential of the catalyst was determined as -21.73±1.26 mV, and the BET surface area was 46.80 ± 3.06 m²/g. According to the results of XRD and selected area electron diffraction analysis, the catalyst is in a polycrystalline structure and the average particle size was calculated as 10.75 nm.