'elektrokimyasal yöntemlerle sızıntı sularında aox (adsorblanabilir organik halojenler) ve koi'giderimi
Removal of aox (adsorbable organic halogens) and cod from landfill leachate by electrochemical method
  1. Tez No: 330704
  2. Yazar: FULYA SÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son zamanlarda farklı atıksuların arıtılmasında uygulanan ve yüksek kirletici giderme verimleri elde edilen; işletimi kolay, maliyeti daha düşük bir proses olarak kabul edilen elektrokimyasal proseslerin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışmada son yıllarda diğer arıtma yöntemlerine göre avantajlarıyla ön plana çıkan ileri arıtım tekniklerinden birisi olan elektrokimyasal arıtma teknikleri incelenmiştir. Elektrokimyasal yöntemlerden en çok kullanılan Elektrokoagülasyon (EC) ve Elektrofenton (EF) prosesleriyle zamana bağlı kirlilik potansiyeli yüksek, arıtımı zor olan sızıntı sularının arıtılabilirliği üzerine Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), Toplam Organik Karbon (TOK) ve Adsorblanabilir Organik Halojenler (AOX) giderimi araştırılmıştır. Ayrıca bu çalışma kapsamında EC ve EF prosesleri sonucu oluşan çamurun çökebilirliği ve işletme maliyetleri de incelenmiştir. Özellikle EF prosesi sonucu oluşan çamurun iyi çökelme özelliğinde olduğu görülmüştür. Çalışma süresince sızıntı suyu Sivas Katı Atık Depolama Sahası?ndan elde edilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında Elektrokoagülasyon prosesi ile KOİ, TOK ve AOX giderimi araştırılmıştır. Bu amaçla monopolar paralel bağlı demir elektrotlar kullanılmıştır. Elektrokimyasal işlemin gerçekleştiği ceketli bir reaktör tasarlanmıştır. KOİ, AOX ve TOK giderimi üzerine pH, akım yoğunluğu ve zaman parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda % 37,87 KOİ, % 73,57 AOX ve yalnızca optimum koşul için % 47,36 TOK giderimi elde edilmiştir. Optimum şartlar ise, pH 7, akım yoğunluğu 150 A/m2, deney süresi 30 dk olarak bulunmuştur. EC prosesinde bu atıksuların arıtılmasında beklenilen sonuçların alınmaması nedeniyle EF prosesi ile arıtılabilirlik çalışmaları yürütülmüştür. Çalışmanın ikinci aşamasında Elektrofenton prosesi ile KOİ, AOX ve TOK giderim çalışmaları gerçekleştirilmiştir. KOİ, AOX ve TOK giderimi üzerine pH, akım yoğunluğu, hidrojenperoksit miktarı ve zaman parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda % 71,7 KOİ, % 97,4 AOX ve % 90,87 TOK giderimi elde edilmiştir. Optimum şartlar ise, pH 3, akım yoğunluğu 150 A/m2, hidrojenperoksit miktarı 500 mg/L ve deney süresi 10 dk olarak bulunmuştur. Elde edilen elektrokimyasal deney sonuçları değerlendirildiğinde, EC prosesinin aksine EF prosesi ile sızıntı sularının arıtılmasında çıkış suyu kalitesi ve deşarj limitlerinin sağlanması açısından etkili proses olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Over the recent years there has been a growing interest in the use of electrochemical processes for the treatment of wastewaters, mainly due to its highly efficient in removal of pollutants, low costs and operational facility. In this study, some of the advanced treatment methods, i.e. electrochemical treatment methods which are superior to other treatment methods, were investigated. In the study, removal of chemical oxygen demand (COD), total organic carbon (TOC) and adsorbable organic halogens (AOX) by leachate treatment with high pollution load with time dependancy was examined using several methods such as Electrocoagulation (EC) Electrofenton (EF). In addition, sludge settling properties and operation costs obtained from EC and EF process were studied. Especially, sludge setting properties was found satisfying in the EF process. Leachate was taken from Sivas landfill area during the study. In the first part of the study, COD, TOC and AOX removal was studied using electocoagulation process. Iron electrodes (monopolar parallel connected) were used. The jacketed reactor was designed for electrochemical process. The effects of pH, current density and times parameters onto COD, TOC and AOX was investigated. 37,87 % COD, 73,57 % AOX and at optimum conditions 47,36 % TOC removal were achieved. Optimum conditions were pH 7, 150 A/m2 current density and 30 minutes of EC processing. In the second part of study, removal of COD and AOX were studied using Electrofenton process. The effects of pH, current density, hydrogen peroxide and times parameters on COD, TOC and AOX removal were investigated. At the optimum conditions, removal of COD, AOX and TOC percentages were 71,7 %, 97,4 % and 90,87 % respectively. Optimum conditions were reported as pH 3, 150 A/m2 current density of, 500 mg/L hydrogen peroxide and 10 minutes of EF processing. According to electrochemical experiment results, EF process was effective for removal of leachate according to effectiveness and discharge limits.