Optimal design of public transportation lines using artificial intelligence methodologies for Antalya
Yapay zeka yöntemleri kullanarak toplu taşımada Antalya için optimum hat tasarımı
  1. Tez No: 740855
  2. Yazar: BARIŞ DORUK BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Toplu taşıma, bir şehrin en önemli hizmetlerinden biridir. Şehirler geliştikçe toplu taşımaya olan taleple beraber toplu taşımanın hizmet alanı da genişleyecektir. Talep fazlası ve genişleme ihtiyacı, toplu taşıma maliyetlerinin artmasına ve yolcu konforunun da azalmasına yol açacaktır. Bu nedenle, gelişen bir şehrin toplu taşıma sistemi olabilecek en verimli ve dengeli bir şekilde güncellenmeli ve optimize edilmelidir. Gelişen veri toplama ve büyük veri teknolojileri sayesinde, toplu taşıma planlaması için daha kapsamlı optimizasyon yöntemleri araştırmak mümkündür. Bu tezde tanıtılacak yöntem ve yaklaşımlar, Frequency Setting Problem gibi çeşitli toplu taşıma planlama konularında, karar vermede yardımcı olabilecek analizler içermektedirler. Boarding Pattern Clustering yönteminin amacı, taşınan yolcu sayısından bağımsız olarak benzer günlük taleplere sahip olan otobüs hatlarının kümelenmesidir. Böylece, çeşitli planlamalarda aynı kümeye mensup olan hatlar beraber ele alınabilecektir. Time Slot Clustering yönteminde, bir hattın benzer seviyede talebe sahip zaman aralıkları kümelenmesi amaçlanmaktadır. Her bir kümedeki talep seviyelerine göre frekans ayarlanarak yolcu konforu ve sefer maliyetleri arasında denge sağlanabilecektir. Belirli bir güzergahtaki iniş tahmini için aynı hattaki karşıt güzergahtan elde edilen veriler doğrultusunda, olasılıksal bir yaklaşım denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Public transportation is one of the most important services for cities. The growth of the cities constantly increases the passenger demand and the covered area for the public transportation. Increase in demand and coverage causes discomfort and high cost of service. Thus, the public transportation system has to be updated in most efficient and balanced way. With advancing data collecting and big data technologies, it is now possible to research more comprehensive optimization methods for public transportation planning. The methods introduced in this thesis can be helpful in various public transportation planning decisions regarding mostly bus lines such as Frequency Setting Problem. The aim of Boarding Pattern Clustering is clustering the bus lines with similar demand patterns through a regular day regardless of its popularity. Bus lines in same clusters can be considered together in various plannings. In Time Slot Clustering, various time slots that similar demands are determined and each time slot can have its own frequency setting to balance cost and comfort more dynamically. Alighting counts and bus occupancies of a route are estimated with probabilistic approach by using the data belongs to its reverse route.