14-16 yaş grubu voleybol ve basketbol takımı öğrencilerinin çeviklik ve çabukluk antrenman programının reaksiyon zamanı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of 14-16 age group volleyball and basketball TEAM students' agility and quickness training program on reaction time
  1. Tez No: 740886
  2. Yazar: MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada 14-16 yaş grubu voleybol ve basketbol takımı öğrencilerinin çeviklik ve çabukluk antrenman programının reaksiyon zamanı üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya Kilis ilinde bulunan liselerden 14-16 yaş grubu arasında değişen 20 kız voleybolcu, 20 kız basketbolcu, 20 erkek voleybolcu ve 20 erkek basketbolcu olmak üzere toplamda 80 okul takımı sporcusu katılmıştır. İstatiksel işlemlerde deney ve kontrol grubu arasındaki farklılıkları belirlemek için Independent T-testi uygulanmıştır. Grupların ön test ve son test ölçümleri arasındaki anlamlılık ilişkisi için Paired Samples T-testi uygulanmıştır. Çalışmada yaş, boy, kilo, vücut yağ yüzdesi, 5 metre, 10 metre, 20 metre, çeviklik T-testi, görsel ve işitsel reaksiyon zamanı testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of the agility and quickness training program on the reaction time of the 14-16 age group volleyball and basketball team students. A total of 80 school team athletes, including 20 female volleyball players, 20 female basketball players, 20 male volleyball players and 20 male basketball players, from high schools in Kilis, ranging in age from 14-16, participated in the study. Paired for the significance relationship between the pre-test and post-test measurements of the groups. Samples T-test was applied. In the study, age, height, weight, body fat percentage, 5 meters, 10 meters, 20 meters, agility T-test, visual and auditory reaction time tests were applied.