Maksiller kanin retraksiyonunda iki farklı tekniğin biyomekanik olarak karşılaştırılması
Biomechanical comparison of TWO different techniques in maxillary canine retraction
  1. Tez No: 740918
  2. Yazar: MELİKE DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, laceback ve uprighter tekniklerinin maksiller kanin retraksiyonundaki etkilerini dijital modeller ve panoramik radyografiler üzerinde değerlendirmek ve sonuçları biyomekanik olarak karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya üst kaninleri highvestibülde konumlanan ve çift taraflı birinci premolar çekimli sabit ortodontik tedaviye gereksinimi bulunan, kronolojik yaş ortalaması 16,26 yıl olan 16 hasta (10 kadın, 6 erkek) dahil edildi. Hastalarda 0,018 inç Roth braketler kullanıldı. Split-mouth dizaynında planlanan bu çalışmada, bir tarafta laceback kullanılırken diğer tarafta uprighter kullanıldı. Diş hareketleri tedavi başlangıcında (T0), 2 ay sonra (T1) ve 3,5 ay sonra (T2) alınan üç boyutlu modeller ve panoramik radyografiler üzerinde ölçüldü. Gruplar arasındaki farklılıkların karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi uygulandı. Bulgular: Kanin distalizasyonu, rotasyonu ve molar angulasyonu ölçümlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken, diğer parametrelerde istatiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Sonuçlar: Uprighter ile dişte istenmeyen devrilme gibi komplikasyonlar olmadan kanin çok daha hızlı ve daha fazla distalize edildi. Böylelikle uprighter'ın bu tip vakalarda oldukça başarılı bir tedavi yöntemi olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effects of laceback and uprighter techniques on maxillary canine retraction on digital models and panoramic radiographs and to compare the results biomechanically. Materials and Methods: Sixteen patients (10 female, 6 male) with a mean chronological age of 16,26 years, whose upper canines were located in the high vestibule and who needed fixed orthodontic treatment with bilateral first premolar extraction were included in this study. 0,018 inch Roth brackets were used in patients. In this study, which was planned in a split-mouth design, laceback was used on one side and uprighter was used on the other side. Tooth movements were measured on three-dimensional models and panoramic radiographs taken at the beginning of treatment (T0), 2 months later (T1), and 3,5 months (T2). Two-way analysis of variance was applied in repeated measures to compare the differences between groups. Results: While there was a statistically significant difference between the groups in the measurements of canine distalization, rotation and molar angulation, no statistically significant difference was observed in other parameters. Conclusion: With uprighter, the canine was distalized much faster and more without complications such as unwanted tipping of the tooth. Thus, it was concluded that uprighter was a very successful treatment method in such cases.