Bingöl arı sütünün gıdalarda fonksiyonel bir bileşen olarak kullanılması, antimikrobiyal aktivitesi ve siklofosfamit ile indüklenmiş SH-SY5Y hücre hattında koruyucu etkilerinin araştırılması
Use of Bingöl royal jelly as a functional component in foods and investigation of its antimicrobial activity its protective effects in SH-SY5Y cell line induced with cyclophosphamide
  1. Tez No: 740929
  2. Yazar: ÖMER ATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM DARENDELİOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ DILHUN KERİMAN ARSERİM UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Genetik, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Genetics, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arı ve Arı Ürünleri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Arı sütü, işçi arıların mandibular ve hipofaringeal bezleri tarafından sentezlenen salgı, nektar ve polen ile harmanlayarak elde edilen ve spesifik faydaları için evrensel olarak kullanılan özel bir üründür. Arı sütü; su, protein, şeker, yağ asitleri, serbest aminoasitler, mineraller ve vitaminler açısından zengin bir gıda maddesidir. Arı sütünün antimikrobiyal aktivite de dahil olmak üzere geniş terapötik özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Hastalık yapan yani patojenik bakterilerin büyümesini inhine edebilen birçok antibiyotik türü olmasına rağmen, günümüz dünyasında antibiyotiğe dirençli suşlar ortaya çıkmıştır ve bu da geçmiş ilaçların yeniden incelenmesi yoluyla başka yöntemlerin araştırılmasına yol açmıştır. Arı sütünün antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı güçlü in vitro aktivitesi ve antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen kronik yara enfeksiyonlarında antibakteriyel ajan olarak kullanılması biyoterapi açısından önemlidir. Bu çalışmada %0-%0,5-%1-%2-%4 gram/100 mL olarak 5 farklı yoğurt örneği hazırlanmıştır. Arı sütü ile zenginleştirilmiş yoğurt örnekleri 28 günlük depolama süresince mikrobiyolojik, kimyasal, antoksidan analizler ve duyusal değerlendirme için analizler gerçekleştiirlmiştir. Sonuçlara göre en yüksek pH değeri 1. gün yoğurtlarında elde edilmiştir. Titrasyon asitliğine baktığımızda en yüksek değerlere 28. gün yoğurtlarında tespit edilmiştir. Kuru madde miktarı arı sütü konsantrasyonuna paralel olarak artmıştır. Arı sütü katkılı yogurt analiz sonuçlarının TS 1330 Yoğurt tebliğine ve fermente süt ürünleri tebliğine uygun olduğu görülmüştür. Toplam fenolik ve CUPRAC antioksidan aktivite analizlerinde farklı depolama günlerinin etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p˂0,05). Kontrol yoğurt örneğine kıyasla %2 ve %4 arı sütü içeren yogurt örneklerinin antioksidan değerinde depolama süresi boyunca artış göstermiştir. Bu tez çalışmasının sonuçlarına göre arı sütü katkılı yoğurt fonksiyonel ürün geliştirilmiştir. Kemoterapi, kanser tedavisinde çok sık kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kanser tedavisi sürecinde kullanılan kemoterapi ilaçları sağlıklı hücrelerin ölümü ile de sonuçlanan ve önüne geçilemeyen yan etkilere sahiptir. Siklofosfamit (SF), solid tümörlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmasının yanında lenfoma, miyeloma, kronik lenfositik lösemi ve pediatrik kanser hastalarının tedavisi için yaygın olarak kullanılan bir kemoterapötik ajan olup karaciğerde DNA hasarına neden olan maddelerin oluşumunu indükleyen aktif alkilleme metabolitlerine dönüştürülür. Bu tez çalışmasında, Bingöl arı sütünün gıdalarda fonksiyonel bir bileşen olarak üretilip antimikrobiyal aktivitesi ve siklofosfamit ile indüklenmiş SH-SY5Y hücre hattında koruyucu etkilere sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Royal jelly is a special product obtained by blending the secretion, nectar and pollen synthesized by the mandibular and hypopharyngeal glands of worker bees and used universally for its specific benefits. Bee milk; It is a food substance rich in water, protein, sugar, fatty acids, free amino acids, minerals and vitamins. Royal jelly is thought to have broad therapeutic properties, including antimicrobial activity. Although there are many types of antibiotics that can inhibit the growth of pathogenic bacteria, antibiotic-resistant strains have emerged in today's world, leading to the search for other methods through re-examination of past drugs. The strong in vitro activity of royal jelly against antibiotic-resistant bacteria and its use as an antibacterial agent in chronic wound infections that do not respond to antibiotic treatment are important in terms of biotherapy. In this study, 5 different yogurt samples were prepared as 0%-0,5%-1%-2%-4% gram/100 mL. The yoğurt samples enriched with royal jelly were analyzed for microbiological, chemical, antioxidant and sensory evalıuatin during the 28 days of storage. According to the results, the highest pH value was obtained in the 1st day yoghurts. When we look at the titration acidity, the highest values were determined in the 28th day yoghurts. The amount of dry matter increased in parallel with the royal jelly concentration. In microbial parameters, results were obtained in accordance with TS 1330 Yogurt standard and Turkish fermented milk products codex. The effect of storage days in total phenolic content and CUPRAC antioxidantnt activity analyses was statistically significant (p˂0.05). The yogurt samples enriched with 2% and 4 % concentration royal jelly antioxidant activity increased during the storage perids compared to control samples. According to the analyses we can conclude that functional yogurt enriched with royal jelly was developed. Chemotherapy is a very common treatment method used in cancer treatment. Chemotherapy drugs used in the cancer treatment process have unavoidable side effects that result in the death of healthy cells. Cyclophosphamide (SF) is a chemotherapeutic agent widely used for the treatment of solid tumors as well as for the treatment of patients with lymphoma, myeloma, chronic lymphocytic leukemia and pediatric cancer, and is converted into active alkylating metabolites that induce the formation of substances that cause DNA damage in the liver. In this thesis, it was determined that Bingöl royal jelly was produced as a functional ingredient in foods and had antimicrobial activity and protective effects in cyclophosphamide-induced SH-SY5Y cell line.