Les sources de légitimité du Parlement européen et lobbying autour du Parlement Européen
Avrupa Parlamentosu'nun Meşruiyet Kaynakları ve Parlamento'da Lobicilik
- Tez No: 741003
- Danışmanlar: PROF. DR. PIERRE-COURS SALIES, YRD. DOÇ. DR. ISABELLE RIGONI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Université Paris 8-Université de Vincennes à Saint-Denis (The University of Paris VIII)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı ve İşletme Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Avrupa Birliği (AB) bir yönüyle bir uluslararası örgüt, bir yönüyle de devlet benzeri bir yapıdır. Dolayısıyla AB'nin kararlarının dolaylı ve diplomatik meşruiyetin yanı sıra doğrudan ve demokratik meşruiyete de dayanması gerekmektedir. Bu çalışmada Avrupa Parlamentosu'nun AB'nin karar süreçlerine demokratik meşruiyet sağlama kapasitesi sorgulanmakta, bu bağlamda Parlamento'nun yetkileri, Avrupa seçimleri ve kararların denetimi değerlendirilmektedir. Tez kapsamında AB'nin yapısal özellikleri nedeniyle Avrupa Parlamentosu'nun meşruiyet kaynaklarının sınırlı olduğu ve Parlamento'nun“lobi”olgusuyla bu meşruiyet açığını kapatmaya yöneldiği savunulmaktadır. Çalışmada, Parlamento'da lobi yapan gruplara dair saptamalar ve bu grupların Avrupa vekilleri tarafından nasıl karşılandığına dair verilerle bu sav desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
EU is both an international organization and a state similar entity. Therefore its decisions rely on both diplomatic and democratic legitimacy. This work questions the capacity of the European Parliament to provide legitimacy to EU decisions. In this context, EU's European Parliament's competences, european elections and monitoring of the decisions will be examined. This work argues that European Parliament's sources of legitimacy are limited and it tends to remedy this lack by“lobbying”. This argument is backed by observations and data on lobbying groups around the Parliament and MEP's reactions vis-a-vis lobbying.