Hidrojenle zenginleştirilmiş suyun kuşkonmaz tohumlarında kabuk dormansisin kaldırılması ve çimlenme fizyolojisi uzerine etkileri
The effects of hidrigen riched water on the breaking of coat dormancy and germination physiology in asparagus seeds
- Tez No: 741004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Akdeniz bölgesi orijinli olan kuşkonmazlar, dünyada her geçen gün daha fazla insan tarafından tüketilmekte ve üreticiler daha fazla kuşkonmaz üretmeye çalışmaktadırlar. Kültür kuşkonmazlarının yanı sıra yabani kuşkonmazlarda halk tarafından tüketilmekte ve bu nedenle bazı yabani türler kültüre alınmaya çalışılmaktadır. Hem kültür kuşkonmazlarında hem de yabani türlerde tohum kabuğunun sertliği ve geçirimsizliği nedeniyle tohumlarda derin olmayan dormansi türlerinden kabuk dormansisi görülmektedir. Bu tez çalışmasında kabuk dormansisini ortadan kaldırmak amacıyla hidrojenle zenginleştirilmiş su ile kuşkonmaz tohumları farklı uygulama şekli, süresi ve dozlarında ön işleme tabi tutulmuşlardır. Uygulama şekli olarak 24 saatte bir ortamın yenilendiği ve uygulama boyunca ortamın sürekli aynı tutulduğu şeklinde iki uygulama kullanılmıştır. 96, 120 ve 144 saat uygulama süresi ile %0, 10, 25, 50, 75 ve 100 uygulama dozları olmak üzere 3 faktörlü bir deneme tesis edilmiştir. Araştırmada toplam ve normal çimlenme oranları, ortalama çimlenme zamanı, hipokotil ve kök boyu, fide yaş ağırlığı gibi canlılk ve fide kalite parametreleri incelenmiştir. Ayrıca toplam protein içeriği, α-amilaz ve endo-β-mannanaz aktiviteleri, çözünebilir glikoz, fruktoz, ksiloz, maltoz, sükroz ve turanoz şeker miktarları tohumlarda incelenmiştir. HZS uygulamalarının 3 faktörlü interaksiyon analizleri neticesinde en yüksek ve en düşük etkileşime sahip 2 uygulama kontrol guruplarıyla karşılaştırılmıştır. Kontrol gurupları; C0: herhangi bir işlem görmemiş doğrudan ekilen tohum, C1: 2 dakika %96'lık H2SO4 muamelesi, C2: 6 saat 150 numara zımpara kağıtları arasında zımparalama uygulamalarından oluşmuştur. İncelenen tüm testlerde faktörlerin etkileşimleri sonucunda en iyi uygulama 120Y100 olarak belirlenmişken, en düşük değerdeki uygulama ise 96S10 olarak belirlenmiştir. Kontrol guruplarıyla karşılaştırıldıklarında fide yaş ağırlığı ve hipokotil boyu hariç incelenen bütün parametrelerde 120Y100 HZS'nin en iyi uygulama olduğu ve Endo-β-mannanaz aktivitesi ile çözünebilir glikoz, maltoz, sükroz, turanoz miktarlarının kontrol guruplarına göre HZS uygulamalarında daha yüksek olduğu hesaplanmıştır. HZS uygulamalarının kuşkonmaz tohumlarında dormansiyi kaldırmada başarılı olarak kullanılabileceği, özellikle günlük yenilenen ve tam doygun ortamda başarının daha da arttığı görülmüştür. Kolay, ekonomik ve sağlığa zararı olmaması gibi avantajlarının yanısıra HZS uygulamalarının etkilerinin tam olarak anlaşılabilmesi için diğer bitki türlerinde tohum ve bitkilerde test edilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu çalışmada yer almayan farklı gelişim parametreleri ile fizyolojik özelliklerin araştırıcılar tarafından incelenmesi mekanizmayı daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Asparagus, originating from the Mediterranean region, is consumed by more and more people in the world every day and producers are trying to produce more asparagus. In addition to cultivated asparagus, wild asparagus are also consumed by the public, and therefore some wild species are tried to be cultivated. Due to the hardness and impermeability of the seed coat in both cultivated asparagus and wild species, seed coat dormancy, which is one of the non-deep dormancy types, is observed in seeds. In this thesis, asparagus seeds were pre-treated with hydrogen-riched water in different treatment methods, durations and doses in order to eliminate seed coat dormancy. As the method of treatment, two applications were used: the environment was renewed every 24 hours and the environment was kept the same throughout the treatment. A three-factor trial was established, with 96, 120 and 144 hours of treatment time and 0%, 10, 25, 50, 75 and 100 treatment doses. In the study, viability and seedling quality parameters such as total and normal germination rates, mean germination time, hypocotyl and root length, seedling fresh weight were investigated. Also, total protein content, α-amylase and endo‐β‐mannanase activities, soluble glucose, fructose, xylose, maltose, sucrose and turanose sugar amounts were investigated in treated seeds. As a result of 3-factor interaction analysis of HRW treatments, the 2 treatments with the highest and lowest interaction were compared with the control groups. Control groups; C0: untreated directly sown seed, C1: 2 minutes of 96% H2SO4 treatment, C2: 6 hours of sanding between 150 grit sandpapers. As a result of the interaction of the factors in all the tests examined, the best treatment was determined as 120Y100, while the lowest value treatment was determined as 96S10. When compared with the control groups, it was calculated that 120Y100 HRW was the best treatment in all parameters examined except the hypocotile length and seedling fresh weight. Also it was calculated that endo‐β‐mannanase activities, soluble glucose, maltose, sucrose, and turanose amounts were higher in HRW treatments compared to the control groups. It has been observed that HRW treatments can be used successfully in removing dormancy in asparagus seeds, especially in daily renewed and fully saturated conditions. In addition to its advantages such as being easy, economical and not harmful to health, it should be tested on seeds and plants in other plant species in order to fully understand the effects of HRW treatments. In addition, the investigation of different plant developmental parameters and physiological characteristics, which were not included in this study, by researchers will enable us to better understand the mechanism.