COVID-19 pnömonisi olan hastalarda 30 günlük mortaliteyi tahmin etmede psı (pneumonia severity index), curb-65, qSOFA ve NLR (neutrophil lymphocyte ratio)'nin performansı
The performance of psi (pneumonia severity index), CURB-19, qSOFA AND NLR (neutrophil lymphocyte ratio) for a 30-daymortality prediction in patients with covid-65 pneumonia
  1. Tez No: 741033
  2. Yazar: MERVE MAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: 2019 yılının sonlarında Çin'in Wuhan kentinde yeni görülen pnömoni vakaları COVID-19 pandemisine yol açmıştır ve COVID-19 pnömonisi milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuştur. COVID-19 hastalarında prognozu belirlemek hastalığın takibini kolaylaştırır, tedavi planı için yardımcı olur. Bu çalışmada acil servise başvuran COVID-19 pnömonili hastalarda PSI, CURB-65, qSOFA skoru ve NLR değerinin ile 30 günlük mortaliteyi öngörebilme başarısını araştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: SBÜ Trabzon Tıp Fakültesi Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servise başvuran pnömonisi olan hastalardan onam alınanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Çok merkezli prospektif gözlemsel çalışmadır. Hastaların demografik verileri, başvuru anındaki vital bulguları, kronik hastalıkları, PSI, CURB-65, qSOFA skorları, nötrofil ve lenfosit sayısı ve NLR değeri, hastanın acil servis sonlanım durumu, 30 gün sonundaki mortalite durumu kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler Ki-kare, Mann Whitney U testi ve ROC ile analiz edildi. BULGULAR: Çalışmaya 346 kadın, 308 erkek olmak üzere 654 hasta dahil edilmiştir. Yaş, komorbid hastalıkların varlığı ve aşılanma ile 30 günlük mortalite arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p=0,001). GKS ile mortalite arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlıydı. Saturasyon, solunum sayısı, nabız ile 30 günlük mortalite arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p=0,001).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: New cases of pneumonia in Wuhan, China, in late 2019, led to the COVID-19 pandemic. COVID-19 pneumonia has caused the deaths of millions of people. Determining the prognosis in COVID-19 patients facilitates the follow-up of the disease and helps to plan treatment.We investigated the success of predicting 30-day mortality with PSI, CURB-65, qSOFA score and NLR values in patients with COVID-19 pneumonia admitted to the emergency department in this study. MATERIALS AND METHODS: Patients with pneumonia who applied to the Emergency Department of SBU Trabzon Medical Faculty Kanuni Training and Research Hospital and Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, whose consent was obtained, were included in the study.It is a multicenter prospective observational study. Demographic data of the patients, vital signs at the time of admission, chronic diseases, PSI, CURB-65, qSOFA scores, neutrophil and lymphocyte counts and NLR values, patient's emergency department status, mortality status at the end of 30 days were recorded. The data obtained were analyzed by Chi-square, Mann Whitney U test and ROC. RESULTS: A total of 654 patients, 346 female and 308 male, were included in the study. There was a significant relationship between age, presence of comorbid diseases and vaccination and 30-day mortality (pdec0.001). The relationship between GCS and mortality was statistically significant.There was a significant relationship between saturation, respiration rate, pulse deceleration and 30-day mortality (p=0.001).