Hemşirelerin hemşirelik bilişimi yetkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nursing informatics competencies of nurses
  1. Tez No: 741034
  2. Yazar: İREM ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA SEÇGİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmada hemşirelerin, hemşirelik bilişimi yetkinliklerinin ve hemşirelik bilişimi yetkinlikleri ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte planlanan çalışmanın örneklemini bir devlet hastanesi ile bir özel hastanedeki 250 hemşire oluşturdu. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”ve“TIGER Temelli Hemşirelik Bilişimi Yetkinliklerini Dğerlendirme Aracı”ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik yöntemleri, ANOVA, korelasyon analizi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Katılımcıların hemşirelik bilişimi yetkinlikleri toplam puan ortalaması 2,89±0,69 (min-maks= 1- 4) olup, temel bilgisayar becerileri puan ortalaması 3,05±0,76 (min-maks= 1- 4), klinik bilgi yönetimi puan ortalaması 2,94±0,82 (min-maks= 1- 4), bilgi okuryazarlığı puan ortalaması 2,55±0,78 (min-maks= 1- 4) dır. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 29,12±4,87 (min-maks= 22- 44) olup ortalama 7,18±4,93 (min-maks= 1- 22) yıldır çalışmaktadır. Katımcıların çoğunluğu kadın (% 82,4), bekar (% 66,4), lisans mezunu (% 74,4) olup yarıdan fazlası (% 53,2) sağlık/hemşirelik bilişimine ilişkin daha önce eğitim almıştır. Katılımcıların % 47,6'sı devlet hastanesi, % 52,4'ü özel hastanede çalışmakta ve % 62'si klinisyen hemşire, % 38'i yönetici hemşire olarak çalışmaktadır. Katılımcıların aktif bilgisayar kullanma süresi ortalama 10,36±4,73 (min-maks= 1- 22) yıl olup % 57,2'sinin bilgisayar kullanma becerileri iyi düzeydedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to determine the nursing informatics competencies of nurses and the factors associated with nursing informatics competencies. The sample of the study, which was planned in descriptive type, consisted of 250 nurses in a state hospital and a private hospital. In the research, data were collected with the“Personal Information Form”and“TIGER-based Assessment of Nursing Informatics Competencies (TANIC).”. Descriptive statistical methods, ANOVA, correlation analysis and logistic regression analysis were used to evaluate the data. The total mean score of the participants' nursing informatics competencies was 2.89±0.69 (min-max=1- 4), the average score of basic computer skills was 3.05±0.76 (min-max= 1- 4), clinical information management mean score is 2.94±0.82 (min-max=1- 4), mean information literacy point is 2.55±0.78 (min-max=1- 4). The mean age of the participants in the study is 29.12±4.87 (min-maks= 22- 44) and they have been working for an average of 7.18±4.93 (min-maks= 1- 22) years. Majority of the participants were female (82.4%), single (66.4%), undergraduate degree (74.4%), and more than half (53.2%) had previous training in health/nursing informatics. 47.6% of the participants work in public hospitals, 52.4% in private hospitals, and 62% work as clinician nurses and 38% as executive nurses. The average duration of active computer use of the participants was 10.36±4.73 (min-maks= 1- 22) years, and 57.2% of them had good computer skills.