MİR-99A-3P ve MİR-877'nin yara iyileşmesi üzerine etkilerinin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the effects of MİR-99A-3P and MİR-877 on wound healing
- Tez No: 741055
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ONARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yara iyileşmesi dahil birçok biyolojik süreçte etkili olduğu belirtilen çeşitli miRNA'lar tanımlanmış olsa da bu miRNA'lara dair çalışmalar klinikte kullanımları için henüz yeterli değildir. Bu tez çalışmasında, daha önceki mikrodizin ve biyoinformatik çalışmalarımız sonucunda yara iyileşmesinde etkili olabileceğini gösterdiğimiz miR-99a-3p ve mir-877'nin, hedef genlerin ifade düzeylerine, hücre fizyolojisine ve hücrenin salgısal moleküllerine etkileri araştırıldı. Bu bağlamda 3T3 fibroblast hücreleri miR-99a-3p, miR-877-5p, miR-877-3p veya bunların kombine formunun mimik veya inhibitörleri ile transfekte edildi. Bu miRNA'ların potansiyel hedef genleri olan Mapk1, Mmp9, Tagln ve Tnf gen ifade düzeylerine qPZR analizi ile bakıldı. Ayrıca, bu miRNA'ların hücre fizyolojisine etkilerini gözlemlemek için hücre canlılığı ve in vitro yara iyileşmesi testleri yapıldı. FTIR spektroskopisi ile de fibroblastlar tarafından kültür besiyerlerine salınmış olan moleküller değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Although various miRNAs have been identified, which are stated to be effective in many biological processes, including wound healing, studies on these miRNAs are not yet sufficient for their clinical use. In this thesis, the effects of miR-99a-3p and mir-877, which we have shown to be effective in wound healing as a result of our previous microarray and bioinformatics studies, on the expression levels of target genes, cell physiology and secretory molecules of the cell were investigated. In this context, 3T3 fibroblast cells were transfected with miR-99a-3p, miR-877-5p, miR-877-3p or their combined form mimics or inhibitors. The gene expression levels of Mapk1, Mmp9, Tagln and Tnf, which are the potential target genes of these miRNAs, were examined by qPCR analysis. In addition, cell viability and in vitro wound healing tests were performed to observe the effects of these miRNAs on cell physiology. The molecules released into culture media by fibroblasts were evaluated with FTIR spectroscopy.