Middle school students' informal reasoning modes and argumentation quality in socioscientific issues: Epistemological beliefs and issue familiarity as predictors
Ortaokul öğrencilerinin sosyobilimsel konulardaki informal muhakeme modlarının ve argümantasyon kalitelerinin yordayıcısı olarak epistemolojik inançlar ve konu aşinalığı
- Tez No: 741054
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu çalışmanın amacı öncelikle ortaokul öğrencilerinin uzay araştırmaları, genetiği değiştirilmiş organizmalar ve nükleer güç santralleri olmak üzere üç farklı sosyobilimsel konu ile ilgili informal muhakeme modlarını ve argümantasyon kalitelerini incelemek; sonrasında ise öğrencilerin epistemolojik inançlarının (kaynak/kesinlik, gelişme ve gerekçelendirme boyutlarında) ve konu aşinalıklarının onların informal muhakeme modlarını ve argümantasyon kalitelerini ne ölçüde yordadığını araştırmaktır. Bu amaçla, ilişkisel araştırma deseni kullanılmış, Çankaya ilçesindeki sekiz devlet ortaokulundan toplamda 465 öğrenci (7. ve 8. sınıf) uygun örnekleme yoluyla çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Tüm veriler 2020-2021 Akademik Yılı Güz Döneminde toplanmıştır. Ortaokul öğrencilerinin epistemolojik inançları Özkan (2008) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Epistemolojik İnançlar Ölçeği ile elde edilirken, öğrencilerin konu aşinalıkları Konu Aşinalığı Formu ile elde edilmiştir. Ayrıca, ortaokul öğrencilerinin informal muhakeme modları ve argümantasyon kaliteleri Chang ve Chiu (2008), ve Christenson ve diğerlerinin (2012) çalışmalarından uyarlanan açık uçlu sorularla elde edilmiştir. Açık uçlu sorulardan elde edilen veriler önce nitel olarak analiz edilmiş, sonrasında nicel veriye dönüştürülmüştür. Betimsel istatistik analizleri ortaokul öğrencilerinin gelişmiş epistemolojik inançlara sahip olduğunu; öğrencilerin konu aşinalıklarının, informal muhakeme modlarının ve argümantasyon kalitelerinin ise üç sosyobilimsel konu karşısında farklılaştığını göstermiştir. Çoklu regresyon analizleri ortaokul öğrencilerinin epistemolojik inançlarının (gerekçelendirme boyutu hariç) onların informal muhakeme modlarını ve argümantasyon kalitelerini yordadığını ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrencilerin konu aşinalıkları, uzay araştırmaları ve nükleer güç santralleri konuları ile ilgili informal muhakeme modlarının ve argümantasyon kalitelerinin tahminine istatistiksel olarak anlamlı katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine middle school students' informal reasoning modes, and argumentation quality regarding three different SSI, namely, space explorations (SPE), genetically modified organisms (GMO), and nuclear power plants (NPP); and to investigate how well middle school students' epistemological beliefs (the dimensions of source/certainty, development, and justification) and issue familiarity predict their informal reasoning modes and argumentation quality. For this purpose, correlational research design was used. A total of 465 students (7th and 8th grade) from eight public middle schools in Çankaya constituted the sample through convenient sampling. All data were collected in the Fall Semester of 2020-2021 Academic Year. The middle school students' epistemological beliefs were obtained through Epistemological Beliefs Questionnaire adapted into Turkish by Ozkan (2008), whereas issue familiarity was obtained through Issue Familiarity Form. The middle school students' informal reasoning modes and argumentation quality were obtained through open-ended questions adapted by Chang and Chiu (2008), and Christenson and colleagues (2012). The data obtained from open-ended questions were analyzed qualitatively first, then transformed into quantitative data. Descriptive statistics showed that middle school students had fairly sophisticated epistemological beliefs, whereas their issue familiarity, informal reasoning modes, and argumentation quality varied across different SSI. Multiple regression analyses indicated that middle school students' epistemological beliefs (except the dimension of justification) predicted their informal reasoning modes and argumentation quality. Moreover, middle school students' issue familiarity made statistically significant contribution to the prediction of their informal reasoning modes and argumentation quality regarding space explorations and nuclear power plants.