Bursa ilinde yabani hardal (Sinapis arvensis L.)'ın morfolojik, biyolojik özellikleri ile buğday verimine etkisi üzerine araştırmalar
Researches on the morphological, biological traits of Sinapis arvensis L. and on the yield of wheat in Bursa
  1. Tez No: 7411
  2. Yazar: M.BERRİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
-III- ABSTRAO BURSA İLİEDE YABAflİ HARDAL. (Sinapis arvensia L.)IN MORFOLOJİK, BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ İLE BU?DAY VERİMİNE ETKİSİ ÜZERİIE ARAŞTIRMALAR Bursa ilinde Yabani Hardal (Sinapis arvensia L.)xn merfo- lojik, biyolojik özellikleri ile buğday verimi üzerine etkisini incelemek için yapılan bu çalışma Uludağ Üniversitesi Ziraat fa kültesi Uygulama ve Araştırma Çiftliği' nde (Görükle) yürütülmüş tür. İki bitki rekabetinin buğday dane ve sap verimi ile verim kriterleri üzerine ©lan etkileri araştırılmıştır. Yabani HardaU-m buğday bitkisi ile rekabeti sonucunda dane veriminde fo 19.6, sap veriminde ise fo 30.3' lük azalma saptanmıştır. Rekabet* buğday bit kisi boyu, başak uzunluğu, başakçık sayısı, başaktaki aane sayısı ve başaktaki dane verimi üzerine etkili olmuş fakat bindane ağır lığı üzerine etkili olmamıştiTi"'Yabani Hardal» in dönümden 5.22 kg azot, 0.95 kg fosfor ve 3.70 kg potasyum kaldırdığı hesaplanmıştır. Bütün verilerin değerlendirilmesinden iki bitki arasındaki rekabe tin büyük olduğu ve Yabani Hardal ile savaşım etme zorunluğu bulun duğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT Researches on the Morphological, Biological Traits afr Sinapia Arvensis L. and on the îield of Wheat in Bursa This study was conducted to examine the effect of Sinapis arvensis L. on the charracters df morphological, biological and yield of wheat ©n the Applied and Research Farm (Görükle) ©f Faculty ©f Agriculture, University of Uludağ, Bursa. The effeets of the com petition between two plants on the grain and straw yield af wheat and yield components were tested. The result of the competition between Sinapis arvensis L. and wheat decreased 19.6 % grain yield and 30.3 % straw yield. The competition influenced plant weight, lenght of ear. number of spikelet, number of grain on the ear, and grain yield of ear but not influenced 1000-grains weight. It was calculated that Sinapis arvensis L. removed 5 »22 kg N/da, 0.95 kg/da P and 3.70 kg/da K from the soil. It was concluded that the competi tion between two plants was of importance and it was on obligation to control Sinapis arvensis L. in wheat fields.