A new key performance indicator design for academic publishing
Akademik yayınlar için yeni bir performans indikatoru geliştirilmesi
  1. Tez No: 741154
  2. Yazar: NEGAR HAMEDGOLZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED OĞUZHAN KÜLEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bilim ve sosyal bilim araştırmaları, ulusun hem sosyal hem de ekonomik alanlarda uzun vadeli sürdürülebilir ilerlemesi için çok önemlidir. Yaşam standartlarının ve yaşam kalitesinin ilerlemesi, bilimsel ve sosyal bilim araştırmalarındaki gelişmelerle desteklenmektedir. Birçok ülke hızla bilgiye dayalı bir ekonomiye geçmekte ve bunun sonucunda doğal kaynaklarına olan bağımlılıkları azalmaktadır. Bu, bir ülkenin ekonomik başarısında araştırmanın artan öneminden kaynaklanmaktadır. Araştırma finansmanı, bilim ve teknolojinin ilerlemesinin yanı sıra toplumun ve ekonominin büyümesi için çok önemlidir. Bibliyometrik göstergeler, ilerlemesini tanımak ve değerlendirmek için araştırmanın kapsamını, büyümesini ve küresel dağılımını bulmak için hayati araçlardır. Bibliyometrik göstergeler, küresel bilim bağlamında araştırma yayınlarının bilimsel üretimini, görünürlüğünü ve kapasitesini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu istatistikler çoğunlukla yayınlanmış bilimsel araştırma belgelerinin sayısına ve alıntılarına dayanmaktadır. Bibliyometrik göstergeler araştırma çıktısının niceliğini ve kalitesini değerlendirir ve yapısal göstergeler yazarlar, yayınlar ve genel bilimdeki araştırma konuları arasındaki ilişkiyi analiz eder. Araştırmacılar deneylerinin sonuçlarını kanıtlamadıkça ve yayınlamadıkça bilim ve teknoloji var olamaz. Bu faktörleri akılda tutarak, mevcut çalışma, bir ülkenin araştırma çıktısının niteliğini ve niceliğini mevcut tekniklerden daha fazla değerlendirebilen bir ülke için güçlü ve daha objektif bir sıralama sistemi oluşturmayı amaçlamıştır. Bu tezin amacı, farklı ülkelerin bilimsel üretimlerini GSYİH ve nüfus paylarına göre karşılaştırmamızı sağlayan yeni bir akademik gösterge önermektir. Böyle bir indeksi tanımlayabilmek için uygun veri ve yorum sağlamamız gerekiyordu. Çalışma dört ana adıma ayrılmıştır.Önerilen çerçevenin ilk adımı bilimsel bir taksonomi seçmekti. Bibliyometrik analizlere göre (Šubelj ve diğerleri, 2016), Google Scholar (GS), Scopus ve Web of Science (WoS) bilimsel disiplinlere kendi sınıflandırmalarını atar (Wang ve Waltman, 2016). Her üç kaynakta da iki seviyeli bir hiyerarşi vardır. Scopus, WoS'un beş ve GS'nin sekiz olduğu ilk seviyede 27 konu listeler. İkinci düzeyde, her bir ana konu daha da ayrıntılı olan alt konulara ayrılmıştır. Bu çerçeve herhangi bir bilim sınıflandırmasına uygulanabilir. Analizimiz için GS sınıflandırmasını kullandık. Bunun nedeni, SCOPUS sınıflandırma şemasının bir genel bakış için gerekenden daha fazla bilgi içermesi ve WOS şemasının özellikle birinci seviyede çok belirsiz görünmesidir. WoS'un üç bibliyometrik kaynaktan en eskisi olması nedeniyle, geriye dönük uyumluluğunu korumak zamanla işlevselliğini sınırlamış olabilir. Daha önce SCOPUS sınıflandırmasının WoS'dan daha doğru olduğu gerçeğini tartışmıştı. Bir sonraki adım, sınıflandırmaya göre yayın yerlerini seçmekti. Ayrıca, h-endeksi, dergiler ve konferanslar h-endekslerine göre sıralanabildiğinden yararlıdır. GS sıralamaları, son beş yıldaki yayınlara dayalı h-endeksinin bir ölçüsü olan h5- endeksine dayanmaktadır. Yalnızca GS metriklerinde listelenen ilk 20 mekanda özel olarak görünen yayınları dikkate alıyoruz. Bir ülkenin performansı, ilgili konu alanlarındaki en iyi 20 mekanda yer almasıyla ölçülür. Veri çıkarma bir sonraki adımdı. GS metrikleri tarafından belirlenen her bir bilimsel kategori için, bir Python betiği kullanarak, 2001 ve 2020 yılları arasında her ülke için yayınlanan makalelerin sayısını ve alıntılarını Scopus veritabanından çıkardık. Ayrıca Dünya Bankası web sitesinden dünyadaki tüm ülkelerin GSYİH ve nüfus verilerini topladık. Üçüncü adım, bu çalışmada AtE oranı olarak adlandırılan bir ülkenin uluslararası görünürlüğünü belirlemek için birincil değerlendirme ölçütlerini tanımlamaktı. Bu oran, belirli bir zaman diliminde GSYİH veya dünyadaki nüfus payı ile ilgili olarak her ülke için makale veya atıf sayısına göre hesaplanır. Kısaca, tek bir zaman diliminde her ülke için dört AtE oranı hesaplayabiliriz. Aşağıdaki bölümler bu göstergenin özelliklerini açıklayacaktır. Sonunda veri görselleştirme vardı. Çok miktarda veri ve ülkeler, zaman aralıkları, kategoriler, alt kategoriler ve dergiler gibi çok sayıda değişkenin varlığı nedeniyle, bu veriler bu tezin kapsamı dışında kalan çeşitli şekillerde yorumlanabilir. Yorumlanacak değişkenlere göre farklı ülkeler için AtE oranlarını hesaplamak ve karşılaştırmak için özel bir web sitesi oluşturduk. Bu çalışmada, örneğin, her bir bilimsel kategori için yalnızca 2001'den 2020'ye kadar olan 20 yıllık dönemde AtE oranlarına göre ilk 20 ülke gösterilmektedir. Ancak, bu web sitesinin yardımıyla, yalnızca zaman dilimini değiştirmekle kalmayacak, aynı zamanda karşılaştırma için belirli ülkeleri, alt kategorileri ve yayınları da seçebileceğiz. Sonuçlardan, 32 kategorinin tamamında yalnızca İsrail'in yer aldığını görüyoruz. Bu, GSYİH payı ve nüfus büyüklüğü göz önüne alındığında, İsrail'in bilim çıktılarında dikkate değer ölçüde iyi performans gösterdiğini ve araştırmaya önemli ölçüde yatırım yaptığını gösterir. İlk yirmi ülkenin çoğunluğu da yüksek gelire sahip. Bununla birlikte, Kıbrıs, yüksek gelirli olmayan ülkeler arasında listede 15 kez yer alan tek küçük ülkedir ve bu, ülkenin mümkün olan en iyi şekilde araştırma yapmak için yorulmak bilmez çabalarının bir kanıtıdır. Ayrıca, herhangi bir normalleştirme olmaksızın tüm kategorilerde yayınlanan, en çok makaleye sahip ilk on ülkeyi de gösteriyoruz. Avustralya, Birleşik Krallık ve Hollanda, sırasıyla 28, 27 ve 27 kez AtE oranları ile ilk 20 ülke arasındadır. Bu, diğer zengin ülkelere göre daha küçük bir nüfusa ve daha düşük GSYİH'ye sahip olmalarına rağmen, bu ülkelerin nicelik ve nitelik açısından bu ülkelerle eşit bilim ürettiklerini göstermektedir. Bir diğer önemli unsur, Amerika Birleşik Devletleri'nin birçok kez ilk 20 ülke arasında yer almasıdır. GSYİH veya nüfusa bağlı olarak gerçek ve beklenen yayın veya alıntı sayısı AtE oranı ile temsil edilir. Amerika Birleşik Devletleri dünyadaki en büyük GSYİH'ye sahiptir. Nüfus bakımından dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesidir. AtE oranları açısından ilk 20 ülke arasında yer almak için, bir ülkenin yüksek atıflı çok sayıda yayın yayınlaması gerekir. ABD'nin bunu 20 kez yapması şaşırtıcı. Çin ve Hindistan gibi ABD'den daha küçük GSYİH'ya sahip diğer ülkeler, listede yalnızca dört ve üç kez yer alabildi ve bu ülkeler arasındaki büyük eşitsizliği ortaya koydu. Bu bulgular, Amerika Birleşik Devletleri'nin yüksek kaliteli bilim üretimindeki muazzam ve eşsiz küresel gücünü göstermektedir. Bir diğer garip nokta ise Japonya'nın çok gelişmiş ve lider ülkelerden biri olması. Japonya, ilk 20 ülkenin hiçbir listesinde yer almıyor, bu da bu ülkenin nüfusu ve GSYİH'sı göz önüne alındığında makale yayınlama ve atıf alma konusunda rakiplerinin gerisinde olduğunu gösteriyor. Ayrıca Türkiye'nin sekiz bilimsel alanda özel durum sıralamasını araştırdık. Toplam yayın sayısı bakımından ise“Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri”ile“Sağlık ve Tıp Bilimleri”alanlarında 17 ile en yüksek küresel konuma sahiptir. Benzer şekilde, Türkiye'nin AtE oranı“Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri”ve“Sağlık ve Tıp Bilimleri”kategorilerinde sırasıyla 1,15 ve 1,06'dır. Bu bulgular, Türkiye'nin bilim üretimini nicelik ve nitelik açısından artırmak için Türkiye'deki politika yapıcıların bilimsel araştırmalara daha fazla odaklanması gerektiğini göstermektedir. Son olarak, ülkelerin GSYİH payları ve nüfus büyüklüklerini dikkate alarak bilim üretimini yeni bir açıdan incelememizi sağlayan yeni bir çerçeve olduğu söylenebilir. Politika yapıcılar, bilim ve havanın üretiminde ülkelerinin hangi alanlarda zayıf ve güçlü olduğunu, dünyadaki büyüklüklerine göre üzerine düşeni yapıp yapmadıklarını da daha iyi anlarlar.
Özet (Çeviri)
Science and social science research are crucial to the nation's long-term sustainable progress in both the social and economic spheres. The advancement of living standards and quality of life is supported by scientific and social science research advances. Many countries are rapidly transitioning to a knowledge-based economy and lessening their reliance on their natural resources as a result. This is due to the growing importance of research in a country's economic success. Research funding is crucial for the advancement of science and technology as well as for the growth of society and the economy. Bibliometric indicators are vital instruments for figuring out the extent, growth, and global distribution of research in order to recognize and evaluate its progress. Bibliometric indicators are commonly used to evaluate the scientific production, visibility, and capacity of research publications in the context of global science. These statistics are mostly based on the number of published scientific research documents and their citations. Bibliometric indicators evaluate the quantity and quality of research output, and structural indicators analyze the relationship between authors, publications, and topics of research in general science. Science and technology cannot exist unless researchers provide evidence for and publicize the results of their experiments. Keeping these factors in mind, the current study intended to create a strong and more objective ranking system for a country that can evaluate the quality and quantity of a country's research output than the existing techniques. In This thesis, we have developed an evaluation metric called the AtE ratio to evaluate a country's performance in terms of its international visibility in terms of scientific productivity. As a quantitative and qualitative indicator, all publications with at least one author from the target country, as well as the number of citations, are counted on a particular topic. The ratios of actual publications or citations to expected values (AtE), which are estimated based on the country's GDP and population size, are used to evaluate the country's international visibility. If the ratio is higher than one, the associated country performs well in comparison to its global presence. Additionally, we have created a website that allows for more flexible data processing and visualization. There was a large amount of information. Many criteria were taken into account, including the number of scientific categories, subcategories, countries, published articles, citations, and publication journals. As it was not possible to incorporate all of the outcomes in this study, with the help of this website we will be able to display and understand data for any desired period of time between 2001-2020, for any chosen custom combined factors. We calculated AtE ratios in four different approaches for eight different scientific areas and provided the top 20 countries with the greatest AtE ratios. The findings are shown in 19 figures and 8 tables. From the results, we notice that only Israel appears in all 32 categories. This signifies that, given its GDP share and population size, Israel is performing remarkably well in the output of science and has invested significantly in research. The majority of the top twenty countries also have high incomes. Nonetheless, Cyprus is the only small country among non-high-income countries to have appeared on the list 15 times, a testament to the country's tireless efforts to produce research in the best possible way. Furthermore, we also show the top ten countries with the most papers, published in all categories without any normalization. Australia, the United Kingdom, and the Netherlands are among the top 20 countries, with AtE ratios of 28, 27, and 27 times, respectively. This demonstrates that, despite having a smaller population and a lower GDP than other wealthy countries, these countries have generated science on par with those countries in terms of quantity and quality. Another significant element is that the United States was listed among the top 20 countries on multiple occasions. The actual versus expected number of publications or citations depending on GDP or population is represented by the AtE ratio. The United States has the largest GDP in the world. It is the world's third most populous country in terms of population. To be among the top 20 countries in terms of AtE ratios, a country must publish massive numbers of publications with high citations. It is astonishing that the United States has done it 20 times. Other countries with smaller GDPs than the US, such as China and India, could only appear on the list four and three times, demonstrating the vast disparity between these countries. These findings indicate the United States' vast and unequaled global power in high-quality science production. In addition, we investigated Turkey's ranking as a special case in eight scientific fields. In terms of the total number of publications, it has the highest global position of 17, which is in the areas of“Engineering and Computer Sciences”and“Health and Medical Sciences.”Similarly, Turkey's AtE ratio is greater than one only in the“Engineering and Computer Sciences”and“Health and Medical Sciences”categories, where it is 1.15 and 1.06, respectively. These findings suggest that Turkey's policymakers should focus more on scientific research in order to boost the country's science production in terms of quantity and quality. Finally, it can be said that this is a new framework that makes us examine the science production of countries from a new angle by considering their GDP share and population size. Policy makers also better understand in which areas their country has weaknesses and strengths in the production of science and whether they are playing their part according to their size in the world or not.