20. yüzyıldan günümüze kadın bedeni bağlamında resim sanatında beden olumlama
Body affirmation in the art of painting in the context of the female body from the twentieth century to the present
  1. Tez No: 741173
  2. Yazar: İREM BERTUĞ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. SERKAN İLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Geçmişten günümüze sanat ve toplum birlik içerisinde var olmuştur. Sanat, toplumların tarihlerini günümüze değin taşıyarak, geçmişe dair bilgiler elde etmemizi sağlamıştır. Bu bilgiler arasında sanatçıların yaşadığı toplum düzeni ve içerisinde bulundukları çağın şartları da yer almaktadır. Sanat eserleri insanların duygu ve düşüncelerini etkileyebilmektedir. Buna dayanarak sanatçı, eseri aracılığı ile toplumdaki olumlu veya olumsuz durumlar ve gelişmeler hakkında, kendi öznel düşünce süzgecinden geçirerek izleyiciye bir takım mesajlar verebilmektedir. Sanat tarihinin her döneminde özellikle resim sanatında, kadın bedeni betimlemelerine sıkça rastlanılmıştır. Genel bir bakış açısıyla dönemsel olarak karşımıza çıkan ve sanatçılar tarafından betimlenen kadın bedenlerinin, çağının içerisinde bulunduğu koşullardan etkilenerek tasvir edilmiş olduğu gözlenmektedir. 20. ve 21. yüzyıllar içerisinde oluşturulmuş, tüketim toplumu ile süregelmiş olan gelişmeler de kadın bedeni algısını başlı başına değiştirmiştir. Tek tip kadın bedeni algısı ile idealleştirilmiş ve kalıplaştırılmış ölçüler içerisine itilmişlerdir. Dönemimiz sanatçılarının kadın figür betimlemeleri de bu algılardan etkilenmiş veyahut bu algıları yıkmak adına zıttı bir düşünce ile eserlerin de yer almıştır ve almaktadır. Günümüzde sıklıkla dile getirilen beden olumlama hareketi, bedenin her halini sevme ve kabullenme, doğal olanın güzel olduğu algısını desteklemek adına başlatılmış bir başkaldırıdır. Bununla birlikte birçok sanatçımızın da içerisinde bulunduğumuz çağın getirmiş olduğu beden algısının aksine doğal görünen, kilolu, cilt lekeleri olan, estetiksiz vb. özellikte kadın bedeni betimlemiş ve bu tabuları kırma yolunda sanatın birleştirici ve destekleyici gücüyle beden olumlama hareketine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Art and society always coexist in concert from past to present. Art support us to obtain information about the histories of societies to the present day. This information includes regarding social order and condition of the age. Arts have influence over the feelings and thoughts of people. Based on this the artist can give some messaged to audience by filtering own subjective thoughts about situations in society by work of art. In every period of art history, especially in the painting, female body imagery can be seen frequently. From a general point of view, it is observed that women's bodies, which appear periodically and are depicted by artists, are depicted by being influenced by the conditions of the age. Change can be seen on the perception of the female body by the developments that took place in the 20th and 21st centuries with the consumption society. Female body perception was pushed into monotype and idealized impress. Today, depictions of female figures are also affected by these monotype perceptions or took place in works with the opposite idea in order to destroy these perceptions. The body-affirmation movement, which is frequently mentioned today, is a rebellion launched in order to love and accept all aspects of the body, and to support the perception that the natural is beautiful. In addition to this, many of artists have depicted a female body which looks natural, fleshy, has sun spots, has no cosmetic, etc. to spill over on monotype perceptions. And artists have contributed to the body affirmation movement with the unifying and supportive power of art to break these taboos.