Cam katkılı ilkel aydınlatma elemanları
Primitive lighting equipment with glass
- Tez No: 74118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Artistik Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET İnsanlar yaşadıkları asırlar boyunca ihtiyaçlarını gidermek amacı ile, farklı malzemelerle çok çeşitli icatlar yapmışlardır. Malzemeyi işlemek için teknikler geliştirmişlerdir. Bunları bölgesel ve toplumsal yaşayışın kendilerine kazandırdığı estetik kaygılar içinde yapmışlardır. Tarih boyunca üretilen aydınlatma araçları artık günümüzde estetik değeri olan birer kültür mirası olarak dağerlendirilmektedir. Bu ürünler eski çağlardaki insanların teknolojilerini incelemede rehber niteliğindedir. Ülkeler arası ticaretin gelişimi ile her alanda etkileşim çokça olmuştur. Savaşlar nedeniyle bir bölgede kapanan atelyeler başka bölgelerde açılmıştır. Böylelikle de sanatçılarla beraber kullanılan teknikler, malzemeler de yer değişikliği yapmıştır. Bunun araştırmalara kazandırdığı zorluklar da şöyledir: Bazı ürünlerin imalat bölgeleri tespit edilememektedir. Kimi parçalarda imza da olamaması nedeniyle eserlerin imalat künyesi ile ilgili yazılanlar sadece tahminlerle sınırlı kalmıştır. IIICam katkılı ilkel aydınlatma elemanları konusu da yazılı kaynak ve de korunabilmiş ürün bakımından çok da zengin değildir. Bu nedenle de konu genel olarak alt başlıklar halinde işlenmiştir. Günümüze kadar varlığını koruyabilen ürünler de yurt içinde ve dışındaki çeşitli müzelerde, ayrıca çeşitli kolleksiyonlarda sergilenmektedir. Mümkün olduğunca geniş bir tarihi yelpazede incelemeye çalıştığım İlkel aydınlatma elemanlarının yapımında kullanılan malzemeler, süslemeler bulundukları dönemlere ait özellikler taşımaktadırlar. Bu ürünler, günümüz teknolojisine ve tasarımcılarına da form bakımından ilham kaynağı olabilecek estetik güzelliklerde ürünlerdir. Gülnur (TUZCUOĞLU) PAYZANOĞLU IV
Özet (Çeviri)
Neither registered resources, nor the works that have been succesfully protected are not many in relation to the illuminative tools which are glass alloyed. For this reason, the subject has been examined as subtitles. The art works that are still alive and are displayed in several collections and in museums within or outside the country. The materials and ornaments used in these primitive illuminants are examined in an historical perspektive. I believe, these art works with their forms which carry esthetical values, could inspire designers in contempory technology. VI