BCR-ABL negatif kronik miyeloproliferatif neoplazilerin klinik, demografik, moleküler verilerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical, demographic, molecular data of BCR-ABL negative chronic myeloproliferative neoplasia
  1. Tez No: 741192
  2. Yazar: ZEHRA AKŞİT BOZKINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ALACACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: BCR-ABL negatif myeloproliferative neoplaziler, kemik iliğinde myeloid serinin aşırı üretimi ile karakterizedir. En sık görülenleri Polisitemia Vera (PV), Esansiyel Trombositoz (ET) ve Primer Myelofibrozdur (PMF). Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Hematoloji Polikliniği'nde takipli bu üç grup hastanın klinik, demografik, moleküler verilerinin ve sağkalım analizlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve metod: Ocak 2012 ve Mayıs 2021 arasında poliklinik başvurusu ile 2016 WHO (World Healt Organization) kriterlerine göre tanı konulan tek merkezli çalışmada ET'li 230, PV'li 104 ve PMF'li 29 hasta olmak üzere toplam 363 hasta verisi retrospektif olarak incelendi. Bulgular: JAK-2 mutasyonu PV'li hastaların %85,1'inde, ET'li hastaların %65,4'ünde ve PMF'li hastaların %60'ında pozitif bulundu. Tanıda tromboz , PV'li hastaların %18'i, ET'li hastaların %19,1'i ve PMF'li hastaların %10,3'ünde saptandı. Üç yüz yirmi hasta (%88,2) sitoredüktif tedavi almıştı. En sık kullanılan ilaç hidroksiüre (HU) (%85,7) idi.
Özet (Çeviri)
Objective: BCR-ABL negative myeloproliferative neoplasms are characterized by over-production of myeloid lineages in bone marrow. The most common forms are Polycythemia Vera (PV), Essential Thrombocytosis (ET) and Primary Myelofibrosis (PMF). We aimed to retrospectively evaluate the clinical, demographic and molecular data and survival analysis of these three groups of patients followed in Dokuz Eylul University Hematology Outpatient Clinic. Materials and methods: Data of 363 patients, including 230 patients with ET, 104 patients with PV, and 29 patients with PMF, were retrospectively analyzed in a single-center study, which was diagnosed according to WHO(World Healt Organization) 2016 criteria, between January 2012 and May 2021. Results: JAK-2 mutation was positive in 85.1% of patients with PV, 65.4% of patients with ET and 60% of patients with PMF. At diagnosis, thrombosis was detected in 18% of patients with PV, 19.1% of patients with ET, and 10.3% of patients with PMF. Three hundred and twenty patients (88.2%) received cytoreductive therapy. The most commonly used drug was hydroxyurea (HU) (85.7%). The rates of leukemic and fibrotic transformation were 1.6% and 14.5%.