İbn Abdilhâdî'nin hayatı ve hadis literatürüne katkısı
Ibn Abd-al-hadi's life and contribution to hadith literature
  1. Tez No: 741262
  2. Yazar: HAVVA AKYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada, İbn Abdilhâdî'nin hayatı ve eserleri ele alınmıştır. Çalışma, giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, amacı, yöntem ve kaynakları değerlendirilmiş; birinci bölüm İbn Abdilhâdî'nin hayatı ve ilmî şahsiyetine ayrılmıştır. İkinci bölümde ise İbn Abdilhâdî'nin eserleri ve eserleri üzerinden hadisçi kimliği incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bilgilerin ve varılan kanaatlerin bulunduğu bir sonuç kısmıyla tez sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the life and works of Ibn Abdilhâdi are discussed. The study consists of introduction, two main parts and conclusion. In the introduction part, the subject, purpose, methods and sources of the research were evaluated; The first part is devoted to the life and scientific personality of Ibn Abdilhadî. In the second part, the hadithist identity was examined through the works and works of Ibn Abdilhâdi. The thesis was concluded with a conclusion part, which includes the information obtained and the opinions reached in the research.