Farklı sıcaklık değerlerinde sodyum hipoklorit irrigasyon solüsyonunun yapay kök kanallarından biyofilm uzaklaştırma etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of biofilm removal from simulated root canals of sodium hypochlorite irrigation solution at different temperature values
- Tez No: 741261
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL UZUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: 3B baskı teknolojisi ile üretilmiş yapay dişlerde farklı sıcaklıklarda ısıtılmış NaOCl irrigasyon solüsyonu kullanılarak yapılan iğne irrigasyonunun E. faecalis biyofilm yapıya etkisinin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada alt birinci molar dişin mikro-BT analiziyle elde edilen 3B modelinden 3B baskı teknolojisi kullanılarak üretilen 55 adet yapay diş örneklerinin meziyal kanallarında bulunan istmus değerlendirmeye alındı. Yapay diş örnekleri E. faecalis ATCC 19433 standart suşu kullanılarak enfekte edildi. Örneklerden 5 tanesi negatif kontrol grubu olarak rastgele ayrıldı ve her grupta 10 örnek olacak şekilde Grup 1 biyofilm kontrol grubu, Grup 2 21 °C, Grup 3 45°C, Grup 4 60 °C, Grup 5 150 °C'de sodyum hipoklorit ile standart iğne irrigasyonu yapılmak üzere 5 gruba ayrıldı. İrrigasyon işlemleri sonrası kök kanallarında ve istmusta kalan biyofilm alanları SEM ile farklı büyütmelerde görüntülendi ve ImageJ programı ile biyofilm alanları hesaplandı. Verilerin istatistiksel analizinde Shapiro-Wilks, Kruskal Wallis H ve t testi kullanıldı. Bulgular: İstmus bölgelerinde Grup 1 ile grup 2 arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of the effect of needle irrigation using NaOCl irrigation solution heated at different temperatures on the E. faecalis biofilm structure on artificial teeth produced with 3D printing technology. Material and Method: In this study, the isthmus in the mesial canals of 55 artificial tooth samples produced using 3D printing technology from the 3D model obtained by micro-CT analysis of the lower first molar tooth was evaluated. Artificial tooth specimens were infected using the standard strain E. faecalis ATCC 19433. 5 of the samples were randomly assigned as negative control group and 10 samples in each group, Group 1 biofilm control group, Group 2 21 °C, Group 3 45°C, Group 4 60 °C, Group 5 150 °C with sodium hypochlorite. They were divided into 5 groups for standard needle irrigation. Biofilm areas remaining in the root canals and isthmus after irrigation procedures were visualized with SEM at different magnifications and biofilm areas were calculated with the ImageJ program. Shapiro-Wilks, Kruskal Wallis H and t test were used for statistical analysis of the data. Results: There was no statistically significant difference between Group 1 and Group 2 in the isthmus regions.