Türk muhafazakârlığının modernleşme algısı içinde bir bilge: Ömer Ferid Kam (1864-1944)
A sage in the modernization perception of Turkish conservatizm: Ömer Ferid Kam (1864-1944)
- Tez No: 741271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ ÖZTEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Muhafazakâr düşüncenin önem kazandığı modern çağlarda Türk muhafazakârlığı da dikkatleri üzerine çekmiştir. Türk muhafazakârlığı ortaya çıkış, gelişim ve modernleşme algısı itibariyle özgün bir ideolojidir. Cumhuriyetle beraber Türk siyasetinde daha çok söz sahibi olmuştur. II. Meşrutiyetin doğurduğu hürriyet ortamında muhafazakârlık etkin rol oynamıştır. Öyle ki, zaman içinde Türk siyasetinde iktidarı belirleyici hale gelmiştir. Türk muhafazakârlığı Cumhuriyet sonrasında kısmen İslamcılığın ve bu kesimin sığınak limanı olmuştur. İslamcıların laik uygulamalar karşısında pasif kalması muhafazakârlığı ön plana çıkarmıştır. Modernleşmeyi cazip bulan İslamcılarda muhafazakâr düşüncede kendilerini ifade etmeye başlamıştır. Bu sebeple muhafazakârlığının çeşitlenmesine yol açmıştır. Türk muhafazakârlığının önde gelen ve her zaman çağdaşlarından farklı paradigmalar ortaya koymayı başarmış isimlerinde biri de Ömer Ferid Kam'dır. Onun Türk muhafazakârlığına yönelik teşhisleri başka aydınlara da tesir etmiştir. II. Meşrutiyet Döneminin tanıklarından olan Kam, yorumlarıyla Türk muhafazakârlığına modern bir bakış açısı kazandırmıştır. Türk devrimin klasik döneminde Kam, modern değerlerle gelenek ve inançları birbiriyle yoğurmaya çalışmıştır. Bir taraftan gelişmek için gerekli olan modern araçlara ulaşmanın zaruri olduğunu düşünmüş. Diğer taraftansa modernleşirken kültür aktarımına yapılmasına karşı çıkmıştır. Kam'ın zihin dünyasında devletin varlığı geçmişten gelen değerler bütününe bağlıdır. Tarihle bağını koparmış hem devletlerin hem de milletlerin tamamen yok olup gideceğini belirtmiştir. Kam, yazılarında sık sık kültüre yön veren temel dinamiklerin başında dini inançların geldiğine dair atıfta bulunmuştur. Dinsiz milletlerin yaşama ve ilerleme heveslerinin kırılgan bir seyir izlediğinden dem vurmuştur. Dini modernleşmede itici bir güç olarak kabul etmiştir. Başta İslam olmak üzere asimile olmamış semavi dinlerin bireyleri ve toplumları daha ileri götürmeye çabaladığı amaçladığı tezini ortaya atmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish conservatism also attracted attention in modern times when conservative thought gained importance. Turkish conservatism is a unique ideology in terms of its emergence, development and modernization perception. With the Republic, he has had more of a say in Turkish politics. II. conservatism has played an active role in the freedom environment caused by legitimacy. So much so that over time, its power has become decisive in Turkish politics. after the Republic, Turkish conservatism partially became a refuge for Islamism and this segment. The fact that Islamists remained passive in the face of secular practices brought conservatism to the fore. Islamists, who found modernization attractive, began to express themselves in conservative thought. for this reason, it led to the diversification of his conservatism. One of the leading figures of Turkish conservatism who has always been able to put forward different paradigms than his contemporaries is Ömer Ferid Kam. His diagnoses of Turkish conservatism have also influenced other intellectuals. II. Kam, one of the witnesses of the constitutional era, has given a modern perspective to Turkish conservatism with his comments. during the classical period of the Turkish Revolution, Kam tried to mix modern values, traditions and beliefs with each other. On the one hand, he thought it was necessary to reach the modern tools necessary for development. On the other hand, he opposed the transfer of culture while modernizing. The existence of the state in Kam's mind world depends on the totality of values from the past. He severed his connection with history and stated that both states and nations would disappear completely. In his writings, Kam has often made references to the fact that religious beliefs are at the beginning of the main dynamics that guide culture. He also noted that the aspirations of athestic nations to live and progress are taking a fragile course. He considered religion to be the driving force of modernization. He put forward the thesis that assimilated heavenly religions, in particular Islam, are aimed at striving to advance individuals and societies.