Larenks yassı hücreli kanserinde herpes virüs prevalansı
Herpes virus prevalence in laryngeal squamous cell cancer
  1. Tez No: 741272
  2. Yazar: HARUN SOYALIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN EVRİM TUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2.KBB kliniğinde Şubat 2005-Eylül 2005 tarihleri arasında larenks yassı hücreli karsinom tanısı ile opere edilen 25 hastanın taze tümöral doku örneklerinde HSV DNA'sının varolup olmadığı PCR tekniği kullanılarak araştırılmıştır. Yirmibeş hastanın 3'ünde (%12) PCR tekniği ile HSV DNA'sı tespit edilmiştir. Sigara ile birlikte alkol alan grupta HSV prevalansı %33.3 oranında bulunmuştur. Normal larenks mukozası örneklerinde PCR ile HSV genomu tespit edilmemiştir. Yaptığımız çalışmada her ne kadar HSV DNA'sı pozitifliği ile yaş, sigara, alkol, tümör yerleşimi, lenf nodu tutulumu ve tümör evresi arasında istatistiksel olarak fark bulunamasa da HSV prevalansının %12, sigara ve alkol kullanan hastalarda HSV prevalansının %33.3 olması, herpes simpleks virüsünün larenks yassı hücreli kanser karsinogenezinde rol oynadığı kanaatine vardırmıştır. Geniş vaka serileri içeren çalışmalar ile herpes simpleks virüsünün larenks yassı hücreli kanser karsinogenezisindeki rolü daha iyi anlaşılacaktır. Larenksin yassı hücreli kanserinde ve diğer baş boyun tümörlerinde HSV'nin kokarsinojen rolü daha iyi anlaşıldıkça bu tümörlerin mevcut tedavisine ek olarak antiviral ilaçlar veya HSV ye karşı immünizasyonu içeren yeni tedavi modaliteleri risk grubundaki hastalarda kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of HSV DNA in fresh tumoral tissue samples of 25 patients who were operated on with the diagnosis of laryngeal squamous cell carcinoma between February 2005 and September 2005 in Ankara Numune Training and Research Hospital 2nd ENT clinic was investigated using PCR technique. HSV DNA was detected by PCR technique in 3 (12%) of 25 patients. The prevalence of HSV was found to be 33.3% in the group that used alcohol together with cigarettes. No HSV genome was detected by PCR in normal laryngeal mucosa samples. In our study, although there was no statistical difference between HSV DNA positivity and age, smoking, alcohol, tumor location, lymph node involvement and tumor stage, the prevalence of HSV was 12%, and the prevalence of HSV was 33.3% in patients who smoked and used alcohol, herpes simplex concluded that the virus plays a role in the carcinogenesis of laryngeal squamous cell carcinoma. The role of herpes simplex virus in the carcinogenesis of laryngeal squamous cell carcinoma will be better understood with studies containing large case series. As the cocarcinogen role of HSV in laryngeal squamous cell cancer and other head and neck tumors is better understood, new treatment modalities including antiviral drugs or immunization against HSV in addition to the current treatment of these tumors may be used in patients in the risk group.