Bakır esaslı SCR katalisti üzerine selenyum içeren nano partikül ilavesinin düşük sıcaklık koşullarında NOx dönüşüm performansı üzerine etkisi
Effect of selenium containing nanoparticle addition on copper-based SCR catalyst on NOx conversion performance at low temperature conditions
- Tez No: 741373
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Hidrokarbon Seçici Katalitik İndirgeme Sistemi (HC-SCR) sistemi için Cu(%3) /TiO2, Cu-Ca(%4) /TiO2, Cu-Ca-Se (%4,5) /TiO2, Cu-Ca-Se (%5)/TiO2, Cu-Ca-Se(%5,5)/TiO2 esaslı katalizör emdirme yöntemiyle sentezlenmiştir. Bu sistemde indirgeyici olarak etanol kullanılmış ve üretilen katalizörün NOx dönüşüm verimliliği üzerindeki etkisi incelenmiştir. Katalizöre ait SEM, XRD ve BET analizleri gerçekleştirilerek yapısal ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. SCR egzoz performans test sisteminde üretilen katalizör kullanılarak 180°C-270°C sıcaklık aralığında ve sabit alan hızında (30000h-1) deneyler yapılmıştır. Testler 2 silindirli V-tipi bir dizel motor kullanılarak sabit motor devrinde (3000 d/dk) ve 3 farklı yük (1kW, 3kW ve 5 kW) altında gerçekleştirilmiştir. Bu testlerle, SCR katalizörünün NOx emisyonu üzerindeki etkisi tespit edilmiştir. Sonuç olarak, maksimum NOX dönüşüm oranları 5 kW yükte, 270 0C sıcaklıkta, 30000 h-1 gaz saatlik alan hızında ölçülmüştür. NOX dönüşüm oranı en yüksek %94,88 olarak ölçümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Cu(%3) /TiO2, Cu-Ca(%4) /TiO2, Cu-Ca-Se (%4,5) /TiO2, Cu-Ca-Se (%5)/TiO2, Cu-Ca-Se(%5,5)/TiO2 catalysts were produced by using impregnation method for hydrocarbon-selective catalytic reduction (HC-SCR) system. In this system, as a reducing agent ethyl alcohol was used. The NOX conversion efficiency of the system with using synthesized catalyst was analyzed. Chemical and structural properties of the used catalyst were examined by SEM, BET and XRD analysis. In the SCR test system, the experiments were conducted in different temperatures ranged from 180 0C to 270 0C in constant gas hourly space velocity GHSV (30000 h-1). The tests were done by using 2 cylinders, V-type diesel engine with constant speed (3000 rev/m) in 3 different loads (1 kW, 3 kW and 5 kW). These tests identified the effects of synthesized SCR catalyst on NOX conversion rate. In result, maximum NOX conversion rates were measured in 5 kW load, at 270 0C, GHSV= 30000 h-1, NOX conversion rate was reached approximately to % 94,88 which is the highest point.