Okul öncesi dönem pediatrik hastaların ebeveynlerinin sağlık algıları ve üçüncü el sigara dumanı hakkındaki inanışlarının değerlendirilmesi
Beliefs about third-hand smoke and health perceptions of the preschool pediatric patients' parents
  1. Tez No: 741488
  2. Yazar: ESMA ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KÜÇÜKCERAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Sigaranın sağlık üzerine olan olumsuz etkileri sadece kullanıcı ile sınırlı kalmayıp İkinci El Sigara Dumanı (İESD) ve Üçüncü El Sigara Dumanı (ÜESD) maruziyetine yol açarak tüm toplumu etkilemektedir. Günümüzde halen İESD'nin sağlığa olan zararlı etkileri tartışılırken ÜESD'ye yönelik çalışma sayısı oldukça azdır. Bu çalışmanın amacı; okul öncesi dönem pediatrik hasta ebeveynlerinin sağlık algıları ile üçüncü el sigara dumanına yönelik inanış ve tutumları arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği ile Aile Hekimliği Polikliniği'ne Ekim 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında başvuran okul öncesi dönem pediatrik hastaların ebeveynleri ile yürütülen kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Katılımcılara araştırmacılar tarafından oluşturulan sosyodemografik bilgi formu, Üçüncü El Sigara Dumanı Hakkındaki İnanışlar (BATHS-T) Ölçeği ve Sağlık Algısı Ölçeği'ni (SAÖ) içeren anket formu yüz yüze uygulandı. Elde edilen veriler değerlendirilirken istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The negative effects of smoking on health are not only limited to the user, but also affect the whole society by causing second-hand smoke (SHS) and third-hand smoke (THS) exposure. Today, while the harmfull effects of SHS on health are still being discussed, there are very few studies on THS. The aim of this study is to investigate the relationship between health perceptions of preschool pediatric patient parents and their beliefs and attitudes towards third-hand smoke. Materials and Methods: This study is a cross-sectional and descriptive study conducted with the parents of preschool pediatric patients who applied to Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Pediatrics Outpatient Clinic and Family Medicine Outpatient Clinic between October 2021 and January 2022. The sociodemographic information form created by the researchers, the Beliefs About Third-Hand Smoke Scale (BATHS-T) and the Perception of Health Scale were administered to the participants face to face. While evaluating the obtained data, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 program was used for statistical analysis.