Okul öncesi (0 – 6 yaş) çocuk travmalarının tanımlanması araştırması
Identification of preschool (0-6 years) child trauma research
  1. Tez No: 360391
  2. Yazar: MURAT BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇGİN SÖYÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Travma 14 yaş altı çocukluk çağı ölümlerinin başlıca nedeniyken, gelişmekte olan ülkelerde 1-4 yaş arası ikinci ölüm nedenidir. Okul öncesi döneme ait yaralanmalar,“önlenebilir”kazalar nedeniyle gelişmektedir. Çoğu kez basit yaralanmalar gerçekleşmesine rağmen, ölüm ve sakatlık da azımsanamaz ölçüde görülmektedir. 1 Ocak 2013- 31 Aralık 2013 tarihleri arasında acil servise, herhangi bir travma nedeniyle başvuran 0-6 yaş arası 2403 hastanın, 1700'üne triaj alanında form verilmiş, form verilen hastalardan formu tam olarak doldurulan 1038'i çalışmaya alındı. Çalışmamızda ortalama yaş 34,57 (±0.63) ay, erkek hastalar ile kız hastaların birbirine oranının 1.35'tir. Çalışmamızda elde edilen veriler doğrultusunda; travmalar çoğunlukla ev ve ev çevresinde, büyük oranda düşme ve çarpma sonucu gerçekleşmektedir. Travma mağdurlarının ortalama yaşı 34,57 aydır, en fazla baş boyun bölgesi ve üst ekstremite yaralanmaları görülmektedir. Bu yaralanmalar çoğunlukla minör yaralanmalar şeklinde olup, pediatrik travma skoru ortalaması 10'dur. Ailelerin sosyal-ekonomik durumu ve eğitim durumuna ilişkin bulgular mevcut literatür bulgularıyla zıt düşmektedir. Çocuklar sıklıkla orta-iyi görünümlü, eğitimli ebeveynlerin çocukları olarak saptandı
Özet (Çeviri)
While the trauma is the first cause of childhood deaths under the age of 14, it is the second cause of death in developing countries is aged 1-4. The injuries of pre-school age appear because of the“avoidable”accidents. Although there are simple injuries in many times, the extent of death and disability cannot be underestimated. The goal of our study was the children who were 0-6 years of age and were admitted to the emergency for trauma between 1 January 2013 and 31 December 2013. We had 2403 patients who admitted during the study period, 1700 of them were given forms in the triage area, the forms of 1038 patients which were fully completed enrolled in this study. In our study the average age 34,57 (±0.63) months old, the ratio was 1.35 between male patients (n=598) and female patients (n=440). Injuries occurred most commonly at home and around the home. Falling at the same level-beating was the most common seen trauma. Head and neck injuries and upper extremity injuries were in the first two cases of the list and most of these injuries were minor injuries. We seen that the average pediatric trauma score was 10. Our findings about social-economic status and education of families were contrasts with the findings of existing literature. Children often middle-good-looking, and have educated parents