Beyşehir Gölünün flora ve vejetasyonunun incelenmesi
- Tez No: 7415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KETENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
-102- XI- ÖZET Araştırma» iç Anadolu'nun güneybatısındaki Bey şehir gölünün tamamında gerçekleştirilmiştir. Yart-kurak üst çok soğuk Akdeniz ikliminin etkisi altındaki bu bölge vejetasyonu BRAUN-BLANQUET metoduna dayalı“ Uç boyutlu ordinasyon tekniği”ile analiz edildi. Beyşehir gölü, oluşumu itibariyle tektonik kökenli olup,- alüviyal çöküntüleri üzerinde oluşmuştur. Su derinliği ve floristik özelliklerine göre, bölgede tanımlanan hidrofitik bitki bir- liU.eri şunlardır: Nympheo- Nupharetum lutea Potameto- Myriophylletum verticillati Potameto- Ceratophylletum demersii Phragmitetum austral i. Typhetum angustifoliae Schoenoplectetufc lacustrii Araştırma bölgesinde bu bitki birlikleri, su için den karaya, doğru belirgin bir gelişme göstermektedir. Adalar ve nemli olmayan kıyılarda Akdeniz elementlerinin dominant olduğu, zemin florası ise step türlerin den oluşan karasal bitki grupları tesbit edilmiştir. Bu bitki grupları şunlardır; Juniperus excalsa.- Quercus coccifera bitki grubu Quercus cerrls-* Quercus pubescens bitki grubu
Özet (Çeviri)
-103- UU SUMMARY The study was carried out throughout Lafce Beyşe hir in the. southwest of central Anatolia. The vegetation of the study area affected by semi-arid and cold Mediter ranean climate was analyzed by three demensional ordina tion technique based on BRAUN-BLANQUET approach. Lake Beyşehir is tectonic originated and situated on aluvial sediments in regard to its formation. According to its Water depth and fl'oristic features» hydrophHic plant associations described in this region are as follows: Nympheo- Nupharetum lutea Fotameto-i- Hyriophylletum verticillati Potameto- Gerataphylletum demersii Phragmitetum australi Typhetum angustifoliae Schoenoplectetum lacustrii The plant associations mentioned above in the study area have exhibited a definite development from a- quatic medium to land. The plant groups in which the Mediterranean ar boreal elements are dominant and the floristic compositi on of which is rich in steppic species have also been described on the islands and the coasts of the lake. These groups are as follows: Junlperus excelsa- Quercus coccifera plant group Quercus cerris- Quercus puhescens plant group