Beyşehir Gölü ve çevresinin fiziki coğrafyası ve doğal çevre sorunları
Physical geography and naturel environmental problems of Beyşehir lake and its surroundings
- Tez No: 51569
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN AKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Beyşehir Gölü Havzası, Konya Kapalı Havzası'nın güneybatısında, Göller Yöresi'nde yer almaktadır. Havza'nın sınırlarını kuzeyde ve doğuda Sultan Dağları, doğuda Erenler Dağı, güneyde Geyik Dağları ve batıda Anamas Dağları oluşturmaktadır. Havza'da büyük akarsular yoktur. Derelerin çoğu yazın kurumaktadır. Havza'nın doğusunda alüvyal ovalar geniş yer tutmaktadır. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultulu tektonik çöküntü alanında Beyşehir ve Suğla gölleri bulunmaktadır. Havza'da Paleozoik'ten Kuaterner'e kadar çeşitli formasyonlar yer almaktadır. Alp Orojenezi sırasında son şeklini alan Havza'nın batı ve güneyinde çok sayıda karstik oluşumlar vardır. Akdeniz ve karasal iklim arasında geçiş ikliminin etkili olduğu Havza'da yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçmektedir. Geçici bir göl olan Suğla Gölü'nün tabanı tarım arazisi olarak kullanılmaktadır. Havza'nın en önemli su kaynağı Beyşehir Gölü'dür. Çevresindeki yerleşimler içme suyu gereksinimlerini Göl'den karşılamaktadırlar. Yağmur ve kar erimeleriyle beslenen Beyşehir Gölü'nden, Beyşehir Gölü Havzası'ndaki ovaların ve Konya-Çumra ovalarının sulamasında yararlanılmaktadır. Göl'ün ortalama yükseltisi 1123 m, yüzölçümü 653 km2'dir. Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü oligotrofik olup, aynı zamanda flora ve fauna zenginliği bakımından A sınıfı sulak alanlar arasında yer almaktadır. Havza'daki yeraltı ve yerüstü suları ile göller, Kıtaiçi Su Kaynakları Kriterlerine göre C2-S1 sınıfına girmektedir. Fiziksel ve kimyasal analizlerin sonuçları, Havza'da henüz büyük boyutlu bir su kirlenmesinin olmadığını ancak, kanalizasyon atıkları nedeniyle bakteriyolojik kirlenmenin başladığını göstermektedir. Beyşehir Gölü'nde, sudak balığı aşılanması ve bilinçsiz avlanma nedeniyle sazan ve sudak dışındaki balık türleri yok olmuştur. Daha önce üretimi yapılan tatlı su ıstakozu populasyonu Plague hastalığı sonucu çok azalmıştır. Havza'daki yerleşimlerde hava kirliliğiyle ilgili bilgiler yerel kuruluşların gözlemlerine dayanmaktadır. Yapılan gözlemler Havza'da hava kirliliğinin önemli boyutlarda olmadığını göstermektedir. Büyük endüstri kuruluşlarının bulunmadığı Havza'da başlıca geçim kaynağı tarımdır. Hayvancılık geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır. Bitki türleri bakımından zengin olan çayır ve meralar aşırı otlatma ve tarım arazisi olarak kullanma sonucu verimsizleşmekte, bazı bitki türleri yok olmaktadır. Bitki örtüsünün tahribi ve eğimin fazla olması erozyonu şiddetlendirmekte, toprak kaybına neden olmaktadır. Yeraltı suyu seviyesinin yüksek olduğu kesimlerde drenaj sorunu yaşanmakta, bataklıklar oluşmaktadır. Sulamanın bilinçsiz yapılması nedeniyle topraklarda yer yer tuzlanma görülmektedir. Tarımsal gübre ve ilaçların yoğun olarak kullanılması toprakta ve sularda fosfor ve pestisit konsantrasyonunun artmasına yol açmaktadır. 92
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Basin of Beyşehir Lake is situated at the Lakes Region in the southwest of Konya interior drainage. The basin is surrounded by Sultan Mountains in the north, Sultan and Erenler Mountains in the east and Anamas Mountains in the west. There are no major rivers in the Basin. Most of the brooks evaporate in the summer. There are broad alluvial plains in the east of the Basin. Beyşehir and Suğla Lakes are located at the tectonic depression situated in the direction of northwest-southeast. Various formations from Palaeozoic to Quaternary take place in the Basin. There are plenty of karst formations in the west and south of the Basin which has reached its latest structure during the Alpine Orogenese. The summer season is hot and dry, the winters are cold and precipitating in the Basin which is dominated by the transition climate between the Mediterranean and continental climates. The river plain of Suğla Lake, which is a dry lake, is used as an agricultural terrain. The major source of water of the Basin is Beyşehir Lake. The habitations around supply drinking water from the lake. The irrigation of Konya and Çumra plains and the plains on Beyşehir Basin is secured through Beyşehir Lake which gets its water from the melting snow and rain around. The average height of the lake is 1123 meters and its area is 653 km2- Beyşehir Lake, which is the biggest fresh water lake in Turkey, is oligotrophic and it takes place among the A category watery areas with regard to the profusion of its flora and fauna. Ground and surface waters together with the lakes in the Basin are ranked in the C2-S1 category according to the Continental Water Supply Criteria. The results of the physical and chemical analysis show that there is no serious water pollution in the Basin yet, although bacteriological pollution has started due to the sewage discharge. In Beyşehir Lake the species of fish other than that of roach and perch have disappeared due to grafting and improper fishing. The population of fresh water lobster, which has been produced before, has decreased considerably as a result of plague disease. Information about the air pollution in the habitation of the Basin is based on the observations of local institutions. The observations show that there is no serious air pollution in the Basin. The major means to make a living is agriculture in the Basin where no heavy industry is available. Breeding cattle is carried out through traditional methods. As a result of extensive pasturing of the cattle and using for agriculture, the meadows and pastures which have been once rich in vegetation are getting infertile while some kind of vegetation disappears. High slopes and damage given to the flora aggravate erosion, which leads to loss of land. There is the problem drainage in the 93places where ground water levels are high. In such areas marshes form sally spots appear on land due to improper irrigation. Extensive use of agricultural fertilisers and pesticides leads to an increase in phosphor and pesticide concentration on land in the water. 94