Surface curing effects on reflection response of hardened cementitious mortar samples
Sertleştirilmiş çimentolu harç numunelerinin yansıma tepkisi üzerine yüzey kürleme etkileri
  1. Tez No: 741500
  2. Yazar: MÜCAHİT İZGINLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CEM HASAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA BUTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mikrodalga tahribatsız teknik, malzeme özelliklerini zarar vermeden belirlemek için kullanılan en popüler yöntemlerden biridir. Bu nedenle, bu yöntem çimento esaslı numunelerin su/bağlayıcı (w/b) oranlarına göre analiz edilmesinde kullanılır. Bu çalışmada, sertleştirilmiş mühendislik çimento harcı (ECM) kübik numunelerin farklı w/b oranlarına (0.2 ve 0.3) göre yüzey kürleme etkisi, ölçülen yansıma katsayısı (|ℾ|) ve iletkenliği (g) karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Açık uçlu dikdörtgen dalga kılavuzu probu kullanılarak ECM numuneleri ölçülmüştür. Numuneler iki değişkene göre değerlendirilmiştir: a) zamana bağlı değişim, b) frekansa bağlı değişim. Her iki durumda da kübik numuneler üst, yan ve alt yüzeylerden ölçülmüştür. Zamana bağlı değişimi elde etmek için 4,56 GHz'de 1-9 ve 720-815 kür günleri dikkate alınırken, frekansa bağlı değişim için kürlenme süresinin 720. gününde frekans aralığı 3,95-5,85 GHz arasında seçilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, alt yüzeyler için ölçülen iletkenlik (g) değerleri arasındaki geçişin, üst ve yan yüzeylerden ölçülen değerlerin (hem 0,2 hem de 0,3 w/b oranları için) aksine, 550 gün civarında geciktiği kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microwave non-destructive technique is one of the most popular method to determine materials features without any harm. Hence, this method is used to analyze the cementitious samples according to their water-to-binder (w/b) ratios. In this study, surface curing effect of hardened engineering cementitious mortar (ECM) cubic samples are analyzed based on their different w/b ratios (0.2 and 0.3) by comparing measured amplitude of reflection coefficient (|ℾ|) and conductance (g) of the ECM samples using open ended rectangular waveguide probe. Two dependencies of the samples are considered a) temporal dependencies, b) frequency dependencies. For both cases cubic samples are measured from top, lateral and bottom surfaces. To get the temporal dependencies, 1-9 and 720-815 curing days are taken into consideration at 4.56 GHz, while for the frequency dependencies, the frequency range is chosen between 3.95-5.85 GHz at 720th days of curing period. From this study it is noted that, crossover between conductance (g) values measured for bottom surfaces delays around 550 days, as opposed to measured values from top and lateral surfaces (for both 0.2 and 0.3 w/b ratios).