Solid fuel production from animal manure
Hayvan gübresinden katı yakıt üretimi
  1. Tez No: 741501
  2. Yazar: JIVAN ALI ALDOSKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KÜP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Dünyanın gelecekte karşılaşacağı en büyük sorunlardan biri enerji ihtiyacıdır. Dünya genelinde enerji kaynaklarının tükenmesi ve fosil yakıtların ekolojiye verdiği zarar nedeniyle alternatif enerji kaynaklarına olan ihtiyaç artmaktadır. Günümüzde alternatif enerji kaynakları ile ilgili çalışmalar yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Alternatif enerji kaynaklarından biri de bitki veya hayvan gübresinden elde edilen biyokütle katı yakıtlarıdır. Bu çalışmada tavuk ve koyun gübresinden katı yakıt üretimi üzerine araştırma yapılmıştır. Farklı oranlarda koyun ve tavuk gübresi karışımı ile kalıp şeklinde katı yakıt üretildi. Bu gübreler ile beş farklı numune elde edilmiştir. Bunlar; sadece koyun gübresi (%100 koyun gübresi), sadece tavuk gübresi (%100 Tavuk Gübresi), 250 gr koyun gübresi ve 250 gr tavuk gübresi (%50 koyun gübresi ve %50 tavuk gübresi). 375 gr koyun gübresi ve 125 gr tavuk gübresi (% 75 koyun gübresi ve % 25 tavuk gübresi), 375 gr koyun gübresi ve 125 gr tavuk gübresi (% 75 koyun gübresi ve % 25 tavuk gübresi), 125 gr koyun gübresi ve 375 gr tavuk Gübre (%25 koyun gübresi ve %75 tavuk gübresi) karışımları ile presleme mekanizmasında kalıp şeklinde numuneler elde edilmiştir. Son olarak elde edilen biyokütle katı yakıt analiz laboratuvarında analiz edilerek kalori değerleri hesaplanmıştır. En yüksek enerji değeri %100 tavuk gübresi karışımında elde edilirken, en düşük kalori değeri %100 koyun gübresi karışımında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems that the world will face in the future is the energy requirement. The need for alternative energy sources is increasing due to the depletion of energy resources worldwide and the damage caused by fossil fuels to ecology. Today, studies on alternative energy sources are carried out intensively. One of the alternative energy sources is biomass solid fuels obtained from plant or animal manure. In this study, research was carried out on the production of solid fuel from chicken and sheep manure. Solid fuel in the form of molds was produced with a mixture of sheep and chicken manure in different proportions. Five different samples were obtained with these fertilizers. These; only sheep manure (100% sheep manure), only chicken manure (100% Chicken Manure), 250 g sheep manure and 250 g chicken manure (50% sheep manure and 50% chicken manure). 375 g sheep manure and 125 g chicken manure (75% sheep manure and 25% chicken manure), 375 g sheep manure and 125 g chicken manure (75% sheep manure and 25% chicken manure), 125 g sheep manure and 375 g chicken Samples in the form of molds were obtained in the pressing mechanism with mixtures of manure (25% sheep manure and 75% chicken manure). Finally, the obtained biomass was analyzed in the solid fuel analysis laboratory and the caloric values were calculated. The highest energy value was obtained in the mixture of 100% chicken manure, while the lowest calorie value was obtained in the mixture of 100% sheep manure.