Yerel yönetim ve yerel basın arasındaki haber ilişkisi: Ankara ili örneğinde bir analiz
The news relationship between local government and local press: An analysis on the case of Ankara
- Tez No: 741536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yerel yönetim ve yerel basın arasındaki ilişkiler haber üretim süreçlerini etkilemektedir. Yerel basın, yerel yönetimlerin icraat, hizmet ve aktivitelerini haber haline getirerek kamuoyuna sunar. Yerel yönetimler ise yaptığı bütün hizmetleri ve çalışmaları yerel kamuoyuna duyurmak için yerel basının iletişim gücünden yararlanmak ister. Her iki yapı arasındaki ortak nokta ise yerelde kamu hizmeti sunmalarıdır. Bu ortak alandaki ilişki yerel basın ve yerel yönetim arasında daimi iletişimi zorunlu kılar. Bu karşılıklı etkileşim haber sürecinde görünür olur. Bu çalışmada, Ankara'daki yerel gazeteler ve yerel yönetimler arasındaki haber ilişkisini etkileyen unsurların neler olup olmadığını belirlemek amacıyla araştırma yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ankara'daki yerel yönetimler ve Basın İlan Kurumu'ndan resmi ilan alan yerel gazetelerin temsilcileriyle derinlemesine görüşme tekniği ile ucu açık görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bulguları siyasi tutum ve ilan-reklam ilişkisinin, haberlerin gazetelerde yer alıp almamasında etken olduğunu işaret etmektedir. Öte yandan varılan önemli bulgulardan bir diğeri ise yerel yönetimlerin basın birimi yöneticilerinin, yerel gazetelerle olan iletişimlerinin sınırlı ve zayıf olduğu şeklindedir. Bu çalışma hem yerel gazete yöneticileriyle hem de yerel yönetimlerin basın birimi yetkilileriyle görüşülmesi açısından ayrıca siyasi ve idari merkezi olan Ankara üzerinde daha önce böyle bir çalışma yapılmamasından dolayı ayrı bir önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The relations between local government and the local press impact the news production process. Local media reports local governments' actions, services, and activities and presents them to the public. On the other hand, local governments want to use the power of local media to announce all their services and work to the general public. The common feature between both structures is that they provide local public services. In this sense, it is essential that the local press and local government keep in constant contact in this common area. The purpose of this research was to determine what factors influence the relationship between local newspapers and local governments in Ankara. In accordance with this purpose, open-ended interviews were conducted with local authorities in Ankara and representatives of the official advertisements in local newspapers from the Press Advertisement Institution employing a technique known as in-depth interviews. In this study, one of the results indicates that the relationship between political attitudes and advertisement is a factor in whether the news is included in newspapers. Additionally, another important result demonstrates that local government press unit managers have is limited and weak communication with local newspapers. The study is particularly important due to the fact that it involves and focuses both on local newspaper executives and on the officials of local governments, as well as the fact that no study of such nature has been conducted before in Ankara which is unarguably our country's political and administrative center.