Eleştiri, özgürleştirici ilgi ve deneyim: Horkheimer, Habermas ve Benjamin üzerinden felsefi bir okuma
Critique, emancipatory interest and experience: A philosophical study through Horkheimer, Habermas and Benjamin
- Tez No: 741537
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTUL GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı Max Horkheimer, Jürgen Habermas ve Walter Benjamin'in çeşitli eserleri arasındaki teorik sürekliliği ve dönüşümü temalaştırmaktır. Bu doğrultuda, ilk olarak Horkheimer'in“Geleneksel ve Eleştirel Teori”adlı eserindeki eleştiri kavrayışı içkin eleştiri ve düşünümsel epistemoloji aracılığıyla serimlenecektir. Burada, söz konusu eleştiri kavrayışının ideoloji eleştirisi için sunduğu özgürleştirici motiflere odaklanılacaktır. İkinci olarak, ilk bölümde inşa edilen teorik çerçevenin Habermas'ın Bilgi ve İnsan İlgileri adlı eserinde merkezi bir boyut kazanan özgürleştirici ilgi kavramsallaştırmasıyla sürekliliği merkeze alınacaktır. Burada aynı zamanda teorinin kapsamında açığa çıkan bir dönüşüm olarak Habermas'ın iletişim ve diyalog önerisi belirginleştirilecektir. Üçüncü olarak, Habermas'ın iletişim teorisinin anlatı eleştirisine uzanan boyutunu Benjamin'in tarih tasarımı ve hikâye anlatımı önerisiyle ilişkili olarak yorumlamaya girişilecektir. Son olarak, üç düşünür arasında tesis edilmeye çalışılan süreklilik ve dönüşüm ilişkisini eleştiri, özgürleştirici ilgi ve deneyim kavramları çerçevesinde açık kılmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to thematize the theoretical continuity and transformation between the various works of Max Horkheimer, Jürgen Habermas and Walter Benjamin. In this direction, first of all, Horkheimer's conception of critique in his work,“Traditional and Critical Theory”, will be revealed through immanent critique and reflective epistemology. Here, we will focus on the emancipatory motives that this conception of critique offers for the critique of ideology. Secondly, the continuity of the theoretical framework constructed in the first chapter will be centered on Habermas' conceptualization of emancipatory interest, which has gained a central dimension in Knowledge and Human Interests. Here, at the same time, Habermas' communication and dialogue proposal will be clarified as a transformation that emerges within the scope of the theory. Thirdly, it will be attempted to interpret the extent of Habermas' theory of communication that extends to narrative critique in relation to Benjamin's notion of history and storytelling proposal. Finally, it is aimed to make clear the continuity and transformation relationship between three thinkers within the framework of the concepts of critique, emancipatory interest and experience.