Bazı iklimsel parametrelerin biyoklimatik konfor ölçütlerine göre bölgesel peyzaj planlamasındaki etkileri
The effects of some climatic parameters on regional landscape planning according to bioclimatic comfort criteria
  1. Tez No: 741561
  2. Yazar: SALİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İklim değişikliği, muhtemel etkileri dolayısıyla günümüzün en önemli çevresel sorunlarından biridir. Bundan dolayı özellikle son yıllarda, iklim parametrelerinde meydana gelmesi muhtemel değişiklikler konusunda çok sayıda çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmalar, mevcut veriler ışığında olması muhtemel değişikliklerin önceden belirlenmesi ve bu duruma göre etkilenecek alanlarda alınması gereken önlemlere katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Biyoklimatik konfor açısından uygun olan yerleşim alanları kurulması ve peyzaj alanlarının planlanması insan sağlığına, rahatlığına ve psikolojik olarak rahat hissetmelerine faydalı olacak ayrıca enerji(ısıtma-soğutma) kullanımı açısından büyük oranda etkili olacaktır. Bu çalışmada Bartın, Kastamonu ve Sinop illerinin iklim verileri ile taban oluşturarak haritalandırmalar yapılmış olup biyoklimatik konfor açısından uygun olan alanlar aylık olarak belirlenmiştir. Çalışma sonunda yeni planlanan yerleşim yerlerinin ve peyzaj planlamasında öncülük edecek önlemler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change is one of the most important environmental problems of today due to its possible effects. For this reason, many studies have been carried out on possible changes in climate parameters, especially in recent years. These studies is that it aims to predict possible changes in the light of available data and to contribute to the measures to be taken in the areas that will be affected accordingly. The creation of suitable residential areas in terms of bioclimatic comfort and the planning of landscape areas will be beneficial to human health, comfort and psychological comfort, and will also be very effective in terms of energy (heating-cooling) use. In this study, the climate data of Bartın, Kastamonu and Sinop provinces were mapped by creating a base and areas suitable for bioclimatic comfort were determined on a monthly basis. At the end of the study, measures that will lead to newly planned settlements and landscape planning have been proposed.