Kentsel açık yeşil alanların planlanmasında biyoiklimsel konfor değerinin önemi 'Kastamonu kent örneği'
The importance of bio-climatic comfort in plannig urban open green areas: case study of Kastamonu
  1. Tez No: 741562
  2. Yazar: UMMUHANİ KÜMÜŞTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Biyoiklimsel konfor değerleri kentsel açık yeşil alanların planlaması açısından büyük önem taşımaktadır. Kentsel açık yeşil alanlar kentler içerisinde yaşanabilir bir çevrenin oluşmasına, yaşam kalitesinin olumlu yönde artmasına ve insanların gereksinimlerinin karşılanmasına önemli derecede etkilemektedir. Çalışma kapsamında ilk olarak çalışma alanı içerisinde bulunan tüm ilçelerin meteroloji istasyonlarndan 2000 ila 2018 yılları arasındaki iklim verileri temin edilmiştir. Elde edilen veriler yıllık olarak ortalamaları alındıktan sonar RayMan PRO 1.2 programı yardımıyla Fizyolojik Eşdeğer sıcaklık (PET)değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen bu veriler daha sonrasında Arc GIS yazılımı yardımıyla bölgeye ait haritalar oluşturulmuştur. Çalışmada corine kullanılarak Kastamonu kentinin yıllar içindeki yüzey alan değişimleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında 4 farklı yıla ait corine verileri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Kastamonu kentinde yıllar içerisindeki kentsel açık yeşil alan değişimleri ortaya konulmuştur. İlin yıllar içerindeki alan değişimleri göz önüne alınarak kentsel açık yeşil alanların planlanmasında sağlıklı bir karar alınması amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler ve bilgiler analiz edilerek çalışmanın amacına yönelik kentsel açık yeşil alanların planlanması konusunda bir bütünlük içerisinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bioclimatic comfort values are of great importance for the planning of urban ofen green spaces. Urban open green spaces have a significant on the creation of a livable environment in cities, the positive increase in the quality of life and meeting the needs of people. Within the scope of the study, firstly, climate date between 2000 and 2018 years were obtained from meteorology stations of all the regions within the study area. After averaging the data obtained annually, Physiological Equivalent Temperature (PET) values were calculated with the help of RayMan Pro 1.2 program. With these data obtained maps of region were created with the help of Arc GIS sorfware. In the study, the surface area changes of the city of Kastamonu over years were examined by using satellite images. In the study, the surface area changes of Kastamonu city over the years were examined by using corine. Within the scope of the study, corine data of 4 different years were used. As a result of the study, urban open green space changes in Kastamonu city over the years have been revealed. As a result of the study, urban open green space changes in Kastamonu city over the years has been revealed. Considering the area changes of the province over the years, it is aimed to take a healthy decision in the planning of urban open green spaces. The data and information obtained as a result of the study were analyzed and evaluated as a whole in planning of urban open green spaces for the purpose of the study.