Affects of sales promotion on consumer life
Satış tüketiminin tüketici hayatına etkisi
- Tez No: 741636
- Danışmanlar: Prof. Dr. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Pazarlama ve tüketici yaşamına etkisi, her daha az insanın ona önem verdiği bir gerçektir. Çevremizdeki herkes hayatlarında pazarın etkisini asla hissetmez. Bunun bir dereceye kadar yeni modern teknolojiden kaynaklandığını düşünüyorlar, ancak genel olarak tüketicilerin hayatını en çok etkileyen pazar. İkincil kaynaktan veri topladıkça ve teorik çerçeve çalışma bölümümüze derinlemesine baktığımızda, bunun tüketiciyi hem etkilediğini hem de manipüle ettiğini biliyoruz. Hipotezimizi daha da kanıtlamak için, basılı medya ve çevrimiçi medya gibi birçok kaynaktan veri topladık. Basılı gazete, dergi, çevrimiçi iken elektronik reklamlar ve Amazon gibi web sitelerini içeriyordu. Araştırma sorumuzun doğruluğunu kanıtlayacak ana kaynak, ikincil kaynaktan veya teorik çerçeve çalışmasından değildi; iddiamızı desteklemek için birincil verilerden yardım aldık. Bu nedenle, doğrudan tüketiciye yaklaşır ve sorularımıza karar verme veya katılmama seçeneği verdiğimiz ankete dayalı anketi gerçekleştiririz. Onlara doğrudan yaklaşmanın ana nedeni, onlardan doğru cevabı bilmekti. İkincil kaynaktan topladığımız diğer veriler o kadar da yardımcı olmadı ve bu nedenle çoğunlukla birincil verilere güvendik. Birincil verilerin toplanması neredeyse iki ay sürdü. Bu araştırmaya duyulan ihtiyaç önemliydi çünkü pazarın birisine hayat getirebileceği etki ve etki hakkında geniş düşünme alanını açacak ve gelecekte pazarın insan arzularını ve isteklerini kontrol etmek için yeni bir yol ve teknik keşfedeceğini söyleyebiliriz
Özet (Çeviri)
Marketing and its affect on consumer life is a reality which every less people give importance to it. Everyone in our surrounding never feel the impact of market on their live. They just think that it is because of the new modern technology to some extend it is true but in general it is market who mostly affects the life of consumers. As we collected data from secondary source and well as we look deeply to our theoretical frame work section we know that it both influence and manipulate consumer. To further prove our hypothesis we collected data from many source such as printed media and online media. The printed included newspaper, magazine while online included electronic advertisements and website like Amazon. The main source to prove our research question right was not from the secondary source or theoretical frame work; we got the help from primary data to support our claim. Therefore we directly approach the consumer and conduct the survey which was based on questionnaire where we give the option to agreed or disagreed to our questions. The main reason to approach them directly was to know the accurate answer from them. The other data which we collected from secondary source wasn't that much helpful and for that reason we mostly relied on the primary data. The collection of primary data took almost two months. The need for this research was important because it will open the wide area of thinking about the impact and affect that market can bring in someone life and in future we can say market will discovery new way and technique to control human desire and wants.