Acquisition by a Company of Its Own Shares From the Perspective of Capital Maintenance Rules
Sermayenin Korunması İlkesi Perspektifinde Bir Şirketin Kendi Paylarını Satın Alması
  1. Tez No: 741807
  2. Yazar: MAKBULE ASLI KÜÇÜKGÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. 11111111110
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: London School of Economics and Political Science
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tezin amacı, Avrupa Birliği yasal çerçevesi dâhilinde, İngiliz Hukuku'nda bir anonim şirketin kendi paylarını satın alabilmesini, sermayenin korunması prensibi çerçevesinde incelenmesi ve söz konusu prensibin temelinde yatan alacaklıların korunması ilkesi zedelenmeksizin daha esnek bir yaklaşımın nasıl benimsenebileceği konusunun değerlendirilmesidir. İngiltere'de, şirketin kendi paylarını satın alması, Avrupa Birliği'nin sermayenin korunması prensibinin kısıtlayıcı yasal çerçevesi ile şekillenmiş olup, son derece katı kurallara tabidir. Ancak son yıllarda sermayenin korunması prensibi dahilindeki kuralların esneklikten yoksun ve maliyetli olduğu, bunun yanı sıra şirket bilançosunda yer alan sabit bir rakam olan yasal sermaye tutarının şirketin borçlarını karşılama gücünü yansıtmada yeterli bir araç olamayacağı ve şirket alacaklılarının etkin bir biçimde korunmasını sağlamaya yetmediğine ilişkin çeşitli görüşler öne sürülmüştür. Söz konusu görüşler çerçevesinde gerek Avrupa Birliği gerekse İngiltere'de ortaya koyulan öneriler sermayenin korunması prensibinden, borçları ödeme gücüne dayalı bir alternatif sisteme geçme yönündedir. Bu sistemin başarılı bir örneği, sermaye piyasalarındaki gelişmeler ile şirket alacaklılarının korunması amacıyla oluşturulan yeni ve güçlü hukuki araçların etkisiyle sermayenin korunmasına ilişkin kuralların kaldırıldığı Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanmaktadır. Şirket yapıları ve hukuk yapısı Avrupa'daki diğer ülkelerden çok Amerika'ya benzeyen İngiltere'deki mevcut alt yapı, söz konusu alternatif rejimin kabulü için Kıta Avrupası ülkelerine kıyasla daha uygun bulunmaktadır. Ancak Avrupa Birliği'nin sermayenin korunması prensibine dayalı rejimindeki bir değişikliğin, Kıta Avrupası ülkelerindeki mevcut şirket ve sermaye piyasası yapıları nedeniyle çok kolay olmayacağı görülmektedir. Bununla birlikte son yıllarda finansal çevrelerin etkisiyle oluşan gelişmeler bu geleneksel yaklaşımın değişmesi için önemli bir baskı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the acquisition of its own shares by a company in the UK within the EU framework from the perspective of the capital maintenance doctrine in order to observe how a more relaxed approach can be achieved without infringing the principle of creditor protection that lies behind the doctrine. There is a strict body of rules regarding share repurchases in the UK that was shaped within the European Union's restrictive framework of the capital maintenance doctrine. In recent years some arguments have been voiced that the capital maintenance rules are inflexible and costly while they do not provide effective protection for corporate creditors because the legal capital as a static figure is an unsatisfactory tool which does not reflect the company's actual ability to pay its debts. The proposals prepared both in the UK and the EU eventually focused on changing the capital maintenance rules with a solvency based system. A successful example of the application of a solvency based system exists in the US where the legal capital rules were eliminated as a result of developments in the capital markets and the introduction of new instruments of creditor protection. In the UK, which has a corporate structure more similar to the US model than European models, there is a more suitable basis for the adoption of an alternative regime compared to the Continental Europe. However, within the EU framework, a change in the capital maintenance regime seems to take much more time due to the existing structure of the companies and the capital markets in the Continental European countries. Nevertheless, in recent years the pressures for a change in the traditional capital maintenance regime as a result of the developments in the financial environment have become apparent.