İş-aile zenginleşmesi, yöneti desteği algısı, öz-saygı, duygusal bağlılık ve kariyer tatmini ilişkisi
The relationship of work-family enrichment, perception of supervisor support, self esteem, affective commitment and career satisfaction
  1. Tez No: 741808
  2. Yazar: LEİLA MOUSSA MOUMIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ERENLER TEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş-aile zenginleşmesi, yönetici desteği algısı, öz-saygı, duygusal bağlılık ve kariyer tatmini ilişkisi bağlamında incelemektir. Bu kapsamda ilk olarak öz-saygı ve yönetici desteği algısının iş-aile zenginleşmesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, iş-aile zenginleşmesinin duygusal bağlılık ve kariyer tatminini etkileyip etkilemediği de değerlendirilmiştir. İş-aile zenginleşmesi algısının cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışma süresi ve ünvan gibi demografik değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediği de çalışma kapsamında ele alınmıştır. Bu kapsamda geliştirilen hipotezler, Çankırı Karatekin Üniversitesi'nde görev yapan akademik personelden toplanan verilerle test edilmiştir. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Çalışmanın modellerinde yer alan değişkenler arasındaki etkileri test etmek amacıyla t-testi, tek yönlü varyans analizi, basit doğrusal ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, öz-saygı ve yönetici desteği algısının iş-aile zenginleşmesinin üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, iş-aile zenginleşmesinin duygusal bağlılık ve kariyer tatminini pozitif yönde etkilediği de kanıtlanmıştır. Çalışmada, iş-aile zenginleşmesi algısının demografik değişkenlere göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between work-family enrichment, perception of supervisor support, self-esteem, emotional commitment and career satisfaction. In this context, the effect of self-esteem and perception of supervisor support on work-family enrichment was investigated firstly. In addition, whether work-family enrichment affects emotional commitment and career satisfaction was also evaluated. Whether the perception of work-family enrichment differs in terms of demographic variables such as gender, age, marital status, working time and title is also discussed within the scope of the study. The hypotheses developed in this context were tested with the data collected from the academic staff working at Çankırı Karatekin University. The data of the research were collected by the questionnaire method. In order to test the effects between the variables in the models of the study, t-test, one-way anova, linear and multiple regression analyzes were applied. As a result of the analysis, it was determined that self-esteem and perception of supervisor support had a significant and positive effect on work-family enrichment. It has also been proven that work-family enrichment has a positive effect on affective commitment and career satisfaction. In the study, it was determined that the perception of work-family enrichment did not differ according to the demographic variables.