Şirketler topluluğunda hâkimiyet ve hâkimiyetin hukuka aykırı kullanılması durumunda hâkim şirketin sorumluluğunun esasları ve sonuçları
Dominancy in group of companies and principles and consequences of the liability of the dominant company in the event of abuse of dominancy
- Tez No: 741811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SEMERCİ VURALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden önce de fiili olarak ticari hayatta sık karşılaşılan şirketler topluluğu, eski Türk Ticaret Kanunu'nda hiç yer almamış ve bu durum hukuken bağımsız ancak fiilen bağımlı olan bağlı şirketler, bu şirketlerin yönetim kurulu üyeleri, topluluk dışı pay sahipleri ve alacaklıları nezdinde adil olmayan bazı sonuçlar doğmasına sebep olmuştur. Şirketler topluluğun oluşumu, hâkimiyet ve kontrol kriterleri, hâkimiyetin hukuka aykırı kullanılmasının esasları ve sonuçları, Türk Ticaret Kanunu'nda ve gerekçede ayrıntılı olarak düzenlenmiş ve bu hususlar ilk defa olarak hukukumuzda yer almıştır. Tüm bu hususların düzenlenmesiyle hukuken bağımsız ancak esasen bağlı olan şirketlerin ve diğer ilgililerin durumu detaylı bir düzenlemeye kavuşmuştur. Uygulamada her ne kadar halen sorunlar varsa ve hükümler hak ettiği şekilde halen yoğun olarak fiili hayata tam olarak giremediyse de gerekli bazı yeni hukuki düzenlemeler yardımıyla şirketler topluluğu hükümlerinin uygulamacılar tarafından daha çok bilinerek, daha çok uygulanacağına inanıyoruz. Bu durumun gerçekleşmesi hem ticari hayat hem de hukuk uygulamacıları için birçok olumlu gelişmeyi beraberinde getirecektir.
Özet (Çeviri)
Group of companies, which were frequently encountered in commercial life prior to the entry into force of the Turkish Commercial Code, were not included in the former Turkish Commercial Code, leading to unfair consequences for legally independent but de facto dependent companies, and the board of directors, non-group shareholders, and creditors thereof. The formation of the group of companies, criterias on domination and control, and principles relating to abuse of dominance and its consequences have been regulated in the Turkish Commercial Code and in its preamble and these matters have been included in our laws for the first time. With the regulation of these matters, the status of legally independent but de facto dependent companies and other interested parties became subject to detailed regulation. Despite issues in practice and the fact that the provisions still have not fully been implemented in actual life as they should have been, we believe, with the help of some new necessary regulatory amendments, provisions relating to group of companies shall be better known by the practitioners and these provisions will be increasingly enforced. Realisation of this situation will leade to further positive developments for both commercial life and law practitioners.