Ölüm anksiyetesi ile ortoreksiya nervoza eğilimi arasındaki ilişkide mükemmeliyetçiliğin ve benlik saygısının aracı değişken rolü
The mediation variable role of perfecti̇oni̇sm and self-respect in the relationship between death anxiety and orthorexia nervosa tendency
- Tez No: 741905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, ölüm anksiyetesi, ortoreksiya nervoza eğilimi, mükemmeliyetçilik ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırmada kolayda örnekleme yöntemiyle 716 kişiye(443 Kadın 273 Erkek) ulaşılmıştır.Araştırma niceliksel yöntemle yapılmıştır.Araştırma konusu ile ilgili değişkenleri ölçmek için Sosyodemografik Bilgi Formu, Türkçe Ölüm Anksiyetesi Ölçeği (TDAS), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RSES), Neredeyse Mükemmel Ölçeği-R (APS-R) ve Orto-11 Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ölüm anksiyetesi, benlik saygısı, mükemmeliyetçiliğin uyuşmazlık alt boyutu ile ortoreksiya nervoza eğilimi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu araştırmada ölüm anksiyetesi ile ortoreksiya nervoza eğilimi arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı değişken rolü, ölüm anksiyetesi ile ortoreksiya nervoza eğilimi arasındaki ilişkide mükemmeliyetçiliğin uyuşmazlık alt boyutunun aracı değişken rolü ve benlik saygısı ile ortoreksiya nervoza eğilimi arasındaki ilişkide mükemmeliyetçiliğin uyuşmazlık alt boyutunun aracı değişken rolü olmak üzere üç aracılık ilişkisi PROCESS 3.5 Makros analizi ile test edilmiştir. Üç aracı değişken analizi de istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Araştırmanın sonucuna göre üç aracılık ilişkisi toplamda varyans değişimin sırasıyla %4'ünü, %5'ini ve %4'ünü açıklamaktadır. Bu araştırmada elde edilen bulgular literatürdeki diğer araştırmalar ışığında tutarlılıkları ve sınırlılıkları ile birlikte tartışılmış ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of recent study targeted to research is the relationship between Perfectionism, death anxiety, orthorexia nervosa tendency and self-esteem. The study sample react 716 adults(443 Women 273 Man) by using convenience sampling method. Quantitative method was used during the research. To assess all the aforementioned variables; a Sociodemographic İnformation Form, Turkish Death Anxiety Scale (TDAS), Rosenberg Self-esteem Scale, Almost Perfect Scale-Revised (APS-R) and ORTO-11 Scale utilized as data collection tools. The research findings illustrated significant correlational relationships between self-esteem, death anxiety, orthorexia nervosa tendency and discrepancy subtype of perfectionism. In this present study three mediation relationships including the mediation variable role of self-esteem in the relationship between death anxiety and orthorexia nervosa tendency, the mediation variable role of the discrepancy subtype in the relationship between death anxiety and orthorexia nervosa tendency and the mediation variable role of discrepancy subtype in the relationship between self-esteem and orthorexia nervosa tendency, were investigated by using PROCESS 3.5 Makro analysis. All three of the mediation analysis were found statistically significant. The result of the present study showed that three mediation relationship explained %4, %5 and %4 of movement in the variation respectively. The results which were consistent with the other studies in literature, suggestions for future research and limitations of the study were discussed thoroughly.