Türkiye'de 1960-1971 yılları arasında eğitim ve iktidar
Between 1960 to 1971 education and power in Turkiye
- Tez No: 741904
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Mülga Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE)
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma ile 1960-1971 Dönemi'nde eğitim politikalarını etkileyen/belirleyen tarihsel ve toplumsal koşulların, iktidar-eğitim ilişkileri bağlamında çözümlenmesini amaçlanmıştır. Bu çerçevede çalışmanın temel eksenini oluşturan kavramsal ve kuramsal altyapının oluşturulması için, öncelikle eğitim kavramı ve eğitimin işlevleri üzerinde durulmuş, ardından da iktidar ve ideoloji kavramları eğitimle ilişkileri bağlamında ele alınmıştır. Doküman incelemesi yöntemi ile belli bir tarihsel süreci, eğitim siyasaları bağlamında ortaya koymaya yönelik bir nitel araştırma olarak tasarlanan bu çalışma ile Türkiye'de iki askeri müdahale arasında yer alan 1960-1971 yılları arasındaki tarihsel dönemde, eğitim siyasalarını şekillendiren temel kaynaklar, düşünsel ve kurumsal/yasal düzlemler olmak üzere iki ayrı boyutta değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda eğitim siyasalarının düşünsel kaynakları olarak resmi ideoloji ve planlı kalkınma stratejisi; kurumsal/yasal kaynakları olarak da 27 Mayıs askeri müdahalesi ile birlikte yapılan düzenlemeler, 1961 Anayasası, 1. ve 2. Beş Yıllık Kalkınma Planları, 7. ve 8. Milli Eğitim Şuraları, Hükümet Programları, Siyasi Parti Programları ile bu dönemin eğitim siyasalarını yakından ilgilendiren iki komisyon raporu ele alınmış, tüm bu kaynaklar üzerinden, söz konusu dönemde eğitimden beklenen sosyo–ekonomik yararlarla birlikte dönemin ideoloji ve yurttaş tasarımına ilişkin bilgilere ulaşılmaya çalışılmıştır. 1960-1971 döneminde eğitim siyasaları, öncelikle kalkınma hedefinin ihtiyaçlarını karşılayacak işgücü yetiştirme bakımından mesleki ve teknik eğitim ihtiyacının karşılanmasını hedeflemektedir. Bunun yanı sıra büyük oranda eksikliği görülen okullaşma sorununun özellikle ilköğretim çağı nüfusu için çözülmesi, ilköğretimi takviye edecek ve eğitim sisteminden uzak kalmış halk kitlelerini eğitecek eğitim kurumlarının açılması, bunun için de özellikle ilköğretim ve mesleki eğitim alanında öğretmen ihtiyacının karşılanması en önemli meseleler olarak ortaya konulmuştur. Bu sorunların çözümü noktasında ise, yapılan planlamalara, eğitimde uzun vadeli sonuçlar doğurabilecek siyasalara karşın, etkili ve kalıcı sonuçlar alınamamıştır. 1960-1971 Döneminde yetiştirilmek istenen insan ve yurttaş profili ise, dönemin siyasi-sosyal yapısını yansıtan bir görünüm sergilemektedir. Bu çerçevede istenen yurttaş profili özellikle“ahlaklılık”ve milliyetçilik vasfı ile donatılmış; milli şuur ve fazilet sahibi,“sosyal adalet”anlayışı gelişmiş, birlik-bütünlük ve“demokrasi”gibi değerleri benimsemiş; mesleki anlamda donanımlı, vasıflı, sorumluluk duygusuna, bireysel girişim becerisine sahip, yaratıcı, üretken bir yurttaş olarak nitelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of current study is to analyze the historical and social conditions which effected/determined the educational policies between 1960 and 1971 in terms of the relationship between education and power. In order to achieve this purpose and to build conceptual and theoretical framework of the study, primarily education and its main functions were examined and then the concepts of power and ideology were discussed in terms of their relations with education. In the study document analyzing technique which is a kind of qualitative research method was used to illuminate the specific historical period in the context of educational policies. Between the years of 1960 and 1971 in which there had been two military coups, the primary sources that shaped the education policies were evaluated in two different dimensions which are intellectual and institutional/legal. Hence, official ideology and planned development strategy were considered to be the sources of intellectual basis of educational policies. On the other hand, some regulations which were put into progress after the military coups of May 27 including the new Constitution, the First and the Second Five Years Development Plans, 7th and 8th National Education Congresses, Government Programs, Programs of Political Parties and lastly two reports which played determining role in education policies were considered to be the sources of institutional and legal basis of educational policies. By analyzing these two basic sources, it was tried to understand the socio-economic benefits of education and also ideology and the conception of citizen of those historical era. Educational policies of 1960 and 1971 basically aimed to support the vocational and technical education to provide the necessary work force of the nation. In addition, it was aimed to increase the enrollment rate in the primary schools. And also it was thought to be a vitally important problem to open new educational institutions especially for those who were away from those schools. At the same time, meeting the teacher necessity of the primary and vocational schools became another important agenda of that era. Unfortunately, it was understood that despite plans and long-term educational policies, effective and stable results could not be reached. The desired citizen and human profile of 1960 and 1971 exhibit the politics and the social structure of that era. That is, the desired citizen; must be equipped with especially moralistic and nationalistic values, has national conscious and virtue, has a sense of“social justice”, internalized the value of unity and democracy, is welleducated worker, qualified, has a sense of responsibility and personal initiating skills and was described as a creative and productive citizen.