Filyos kasabasının coğrafyası
Geography of Filyos town
  1. Tez No: 741918
  2. Yazar: BAYRAMALİ YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
​ Araştırma sahamız olan“Filyos Kasabası”Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz Bölümü'nde Karadeniz kıyısında yer almaktadır. Altı mahalleden oluşan Filyos kasabası idari olarak Çaycuma ilçesine bağlı belediye teşkilatına sahip toplam 18,5 km2 alanı kaplayan kır ile şehir yerleşmeleri arasında geçiş özelliği gösteren kasaba yerleşmesidir. Antik dönemlerden günümüze kadar yerleşim birimlerine ev sahipliği yapma özelliğini koruyan araştırma sahası adrese dayalı nüfus kayıt sistemi 2020 verilerine göre kasabanın toplam nüfusu 4943 kişidir. Ülkemizdeki kasabaların çoğunda hakim ekonomik faaliyet tarım ve hayvancılıkken Filyos kasabasında bu durum farklılık gösterir. Kasabanın sahip olduğu engebeli arazi yapısı tarım ve hayvancılık faaliyetlerini kısıtlamıştır. Araştırma sahasında ekonomik faaliyetler çeşitlenmiş, sanayi ve hizmet sektörleri ön plana çıkmıştır. Bu çalışmada kasaba yerleşmesi olan Filyos beldesinin doğal ve beşeri potansiyelleri detaylı şekilde ortaya konularak var olan ve olması muhtemel sorunlara çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research area“Filyos Town”is located on the Blacksea coast in the Western Blacksea Section of the Blacksea Region. The town of Filyos which consists of six neighborhood, is a town settlement that has a transitional feature between rural urban settlements, covering a total area of a 18,5 km2 with a municipal organization affiliated to the Çaycuma district administrratively. According to ADNKS 2020 data, the research area which has been home settlements from ancient times to the present, has a total population of 4943 people. While the dominant economic activitiy in most of the towns in our country is agriculture and animal husbandry, this situation differs in the town of Filyos. The rough terrain of the town has limited agriculture and animal husbandry activities. In the research area, economic activities have diversified industry and service sectors have come to the fore. In this study, the existing potentials of the town of Filyos, which is a town settlement were put forward in detail and solution suggestions were tried to be presented to the potential problems.