Filyos Çayı'nda yaşanan taşkın olaylarının incelenmesi ve alınabilecek önlemler
Analysis of overflows in Fi̇lyos Runnel and the precautions to be taken
- Tez No: 411451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM BUZKAN, YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN CORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; kolları Zonguldak iline kadar uzanan Filyos Çayı'nda meydana gelebilecek taşkınları incelemek, meydana gelebilecek riskleri ortaya koymak ve taşkınların oluşumunun önüne geçecek önlemler almaktır. Filyos Çayı'nın taşkınını belirleme çalışmaların da öncelikle çalışma alanının jeolojik ve toprak özellikleri belirlenmiştir, sonra tez çalışmasının amacına uygun olarak gelecek yıllar için taşkın debileri hesaplanmışve taşkın riski oluşturabilecek faktörler ele alınmıştır. Tüm bu çalışmaların sonucunda da önlemek taşkınriskini azaltmak için öneriler sunulmuştur. Filyos Çayı'nda meydana gelebilecek taşkınların Log Pearson Tip III dağılımıyla 5, 10, 25, 50, 100 ve 200 yıllık tekrarlama sıklılıklarını ortaya koyulmuştur. Filyos Çayı'nın alt kollarında olan Derecikviran Çayı, Yenice Irmağı ve Soğanlı Çayı'ndaki akım gözlem istasyonlarından alınan veriler kullanılarak sırasıyla 37, 27 ve 38 yıllık akımların anlık maksimum değerleri Log-Pearson Tip III dağılımı uygulanmıştır. Taşkın sıklık analizleri, akımlara ait ileriye dönük tahminlerde bulunmak, taşkınların hareketini anlamak, haritalamak ve buna göre planlamalar yapmak için önemlidir. İstatistiksel hesaplarla gerçekleştirilen analizlerden LPT III dağılımlarına ait uygulama ve yorumlamalar, bu çalışma kapsamında Filyos Çayı'na uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this thesis study are to analyse the overflows that may occur in Filyos Runnel, the tributaries of which extend through Zonguldak, to reveal the potential risks and to take precautions which may prevent the overflows. In terms of the studies on detecting the overflows in Filyos Runnel, in the first place, the geological structure and soil characteristics of the relevant area were determined, then the flow rate was calculated, and the factors that may lead to a risk of overflow were discussed, in accordance with the purpose of the thesis study in question. As a result of all these studies, suggestions were made with a view to reducing the risk of overflow. With the Log-Pearson Type III distribution, the recurrence interval of the overflows that may occur in Filyos Runnel for periods of 5, 10, 50, 100 and 200 years has been determined. By using the data obtained from the flow observation stations located in Derecikviran Runnel, Yenice River and Soğanlı Runnel, which are the tributaries of the Filyos Runnel, the Log- Pearson Type III distribution was applied to the maximum rates of the 37-year, 27-year and 38-year flows, respectively. Flood frequency analysis is important for making a prediction as regards the flows, understanding the overflow motions, mapping and doing planning in these respects. The practices and interpretations of LPT III distributions, among the analysis made with statistical calculations, have been applied to the Filyos Runnel within the scope of this study.