Gestasyonel diyabetli kadınlarda devre egzersiz programının bilişsel fonksiyon, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, mobilite, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of circuit exercise program on cognitive function, functional exercise capacity, mobility, depression and quality of life in women with gestational diabetes
- Tez No: 741943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gestasyonel diyabetli bireylerde bilişsel fonksiyonlar, fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve mobilite olumsuz etkilenmekte, depresyon düzeyinde artış ve yaşam kalitesinde azalma görülmektedir. Çalışmanın amacı gestasyonel diyabetli kadınlarda diyet tedavisine ilaveten uygulanan devre egzersiz programının bilişsel fonksiyon, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, mobilite, depresyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 18-35 yaş aralığında 43 gestasyonel diyabetli birey alındı. Katılımcılar randomize olarak egzersiz (n=23) ve diyet grubu (n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki katılımcılara kişiye özel diyet programı verildi. Egzersiz grubundaki bireylere 6 hafta boyunca, haftada 3 gün 40 dakika egzersiz seansları uygulandı. Katılımcıların tedavi öncesi ve sonrasında genel bilişsel fonksiyon, dikkat, işleme hızı ve seçici dikkat, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, mobilite, depresyon ve yaşam kalitesi değerlendirildi. Bu kapsamda Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA), WMS Sayı Menzili Testi ve Stroop Testi, 6 Dakika Yürüme Testi ve Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Kısa Form 36 (KF-36) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Cognitive functions, functional exercise capacity and mobility are adversely affected, an increase in the level of depression and a decrease in quality of life are observed in individuals with gestational diabetes. This study aims to investigate the effect of circuit exercise program applied in addition to diet therapy on cognitive function, functional exercise capacity, mobility, depression and quality of life in women with gestational diabetes. 43 individuals with gestational diabetes between the ages of 18-35 were included in the study. Participants are randomly divided into two groups as can be seen in the exercise (n=23) and in the diet group (n=20). Participants in both groups are provided with a personalized diet program. The participants in the exercise group are given 40-minute exercise sessions, 3 days a week, for 6 weeks. General cognitive function, attention, processing speed and selective attention, functional exercise capacity, mobility, depression and quality of life were evaluated before and after the treatment. In this respect, Montreal Cognitive Assessment Scale (MoCA), WMS Number Range Test and Stroop Test, 6-Minute Walk Test and Timed Up and Go Test (TUG), Beck Depression Inventory (BDI), Short Form 36 (SF-36) ) are applied.