Embriyonik fibroblast hücrelerinde arsenikle indüklenmiş genotoksi̇k ve apoptotik mekanizmalar üzeri̇ne n-asetilsi̇steinin etkileri
Effects of n-acetylcysteıne on arsenıc ınduced genotoxıc and apoptotıc mechanısm ın embryonıc fıbroblast cells
  1. Tez No: 741944
  2. Yazar: TUNAHAN TAŞÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada sodyum arsenitin 3T3 embriyonik fibroblast hücrelerinde neden olduğu toksikolojik etkilere karşı N-asetilsisteinin koruyucu etkisi araştırılmıştır. Sodyum arsenit uygulaması yapılan embriyonik fibroblast hücreleri, sitotoksisite, reaktif oksijen türleri, antioksidan enzim aktiviteleri, apoptoz ve genotoksisite açısından değerlendirildi ve Nasetilsisteinin bu etkilere karşı koruyuculuğu değerlendirildi. Arsenik, doğal olarak hava, su ve toprakta bulunmasının yanı sıra endüstri, tıbbı uygulamalar ve tarım gibi insan kaynaklı aktiviteler ile de çevreye yayılan bir ağır metaldir. Özellikle içme suyu ile dünya çapında milyonlarca insanın sağlığını tehdit etmektedir. Amino asit L-sisteinin asetillenmiş bir varyantı olan N-asetilsistein, uzun zamandan beri ticari olarak erişilebilir durumdadır ve genelde yapışkan mukolitik ajan olarak kullanılır. Çeşitli özellikleri ile birlikte antioksidan ve antienflamatuar özellikler gösterir. Sülfidril (SH) grupları kaynağı olma özelliği sayesinde vücutta glutatyon (GSH) sentezini uyarabilen, detoksifikasyonu teşvik edebilen metabolitlere dönüştürülür. Ayrıca doğrudan serbest radikal süpürücü olarak hareket eder. Çalışmamızda 3T3 embriyonik fibroblast hücreleri, 24 saat boyunca 0.01, 0.1, 1 ve 10 µM konsantrasyonlarında sodyum arsenite ve aynı konsantrasyonlardaki sodyum arsenit ile birlikte 2 mM N-asetilsistein uygulanmıştır. Sitotoksisite, oksidatif stres ve antioksidan enzim miktarlarının tespit edilmesi spektrofotometrik yöntemle gerçekleştirildi. Apoptozun değerlendirilmesi, propidium-iyodür-Hoechst boyası ile ultraviole mikroskop ve önemli apoptotik genlerin ifadesinin RT-PCR yöntemi ile ölçülmesi ile gerçekleştirildi. Genotoksisitenin tespit edilebilmesi için mikronukleus testi kullanıldı. Yaptığımız çalışmanın sonuçlarına göre sodyum arsenitin, embriyonik fibroblast hücrelerinde serbest oksijen radikali miktarını arttırarak antioksidan enzim ve serbest radikal dengesini bozduğu ve lipid peroksidasyonunun artışına neden olarak hücre canlılığını azalttığı görülmektedir. Ayrıca, hücre içi oksidatif stresin artışıyla genotoksisiteye neden olduğu ve apoptozu indüklediği görülmüştür. Sodyum arsenitin neden olduğu olumsuz sonuçlara karşın N-asetilsistein'in iyileştirici etkisi tespit edilmiştir. Genel olarak sonuçlar, embriyonik fibroblast hücrelerinde sodyum arsenitin oksidatif stresi arttırarak genotoksisiteye neden olduğu ve apoptozu indüklediği, N-asetilsistein'in, sodyum arsenitin neden olduğu hücresel hasara karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this study, the protective effect of N-acetylcysteine against the toxicological effects of sodium arsenite on 3T3 embryonic fibroblast cells was investigated. Embryonic fibroblast cells exposed to sodium arsenide were evaluated in terms of cytotoxicity, reactive oxygen species, antioxidant enzyme activities, apoptosis and genotoxicity, and the protection of Nacetylcysteine against these effects was evaluated. Arsenic is a heavy metal that is naturally found in air, water and soil, as well as emitted into the environment by human-induced activities such as industry, medical practices and agriculture. It threatens the health of millions of people around the world, especially with drinking water. N-acetylcysteine, an acetylated variant of the amino acid L-cysteine, has long been commercially available and is commonly used as an adhesive mucolytic agent. It shows antioxidant and anti-inflammatory properties along with other properties. Being a source of sulfhydryl (SH) groups, it is converted into metabolites that can stimulate glutathione (GSH) synthesis in the body and promote detoxification. It also acts directly as a free radical scavenger. In this study, 3T3 embryonic fibroblast cells were exposed to sodium arsenite at 0.01, 0.1, 1 and 10 µM concentrations and 2 mM n-acetylcysteine with the same concentrations of sodium arsenite for 24 hours. Determination of cytotoxicity, oxidative stress and antioxidant enzyme amounts was performed by spectrophotometric method. Evaluation of apoptosis was performed by using propidium-iodide-Hoechst stain with ultraviolet microscopy and measurement of expression of important apoptotic genes by RT-PCR method. Micronucleus test was used to detect genotoxicity. The results of the current study show that sodium arsenite increases the amount of free oxygen radicals in embryonic fibroblast cells, disrupts the balance of antioxidant enzymes and free radicals, and decreases cell viability by increasing lipid peroxidation. In addition, it is seen that it causes genotoxicity with the increase of intracellular oxidative stress and induces apoptosis. In addition to the negative results caused by sodium arsenite, the curative effect of nacetylcysteine has been determined. When the results are evaluated in general, it shows that sodium arsenite causes genotoxicity and induces apoptosis by increasing oxidative stress in embryonic fibroblast cells, and N-acetylcysteine has a protective effect against cellular damage caused by sodium arsenite.