Sezaryen operasyonu sonrası postpartum idrar retansiyonu ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of postpartum urinary retention and risk factors after cesarean section
  1. Tez No: 741982
  2. Yazar: ELİF BALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET AVCI ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma sezaryen operasyonu sonrasında postpartum idrar retansiyonu (PİR) görülme durumlarını ve risk faktörlerini değerlendirmek, PİR ile ilişkili neden ve risk faktörlerini belirlemek, sezaryen sonrası kadınların kendilerinde olan değişimin farkına varıp tedavi alma durumlarını ve bu soruna hazırlayan obstetrik faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. PİR iyi değerlendirilemeyen ve çoğunlukla atlanan çok önemli bir tablo olup bireyin yaşam kalitesini düşürüp, hayatı tehdit eden bir durumdur ve doğum sonu komplikasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Örnekleme araştırmayı kabul eden 240 hasta dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan 56 soruluk soru formu ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Postpartum urinary retention (PUR) after cesarean delivery incidence of this research and assess risk factors, causes and determine the risk factors associated with PUR, aware of the change in the status of women after cesarean and receiving treatment in preparing this issue and is intended to identify obstetric factors. PUR is a very important table that cannot be evaluated well and is often skipped, it reduces the quality of life of the individual, is a life-threatening condition and appears as a postpartum complication. The sample included 240 patients who accepted the study. The data of the study were collected through a 56-question questionnaire prepared by the researcher.