Antidepresan tipi ilaçlarla tedavi yanıtı ve yan etkileri üzerine yansıtıcı işlevler ve duygu dışavurumunun etkisi
The effect of reflective functions and emotional expression on the treatment response with antidepressant-type drugs and side effects
- Tez No: 741983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÖZSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada; antidepresan tedavi yanıtı ve yan etkileri üzerine sosyodemografik veriler, yansıtıcı işlevler, bedenselleştirme, duygu düzenleme ve sosyal destek arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Çalışmaya psikiyatri polikliniğine başvuran Majör Depresif Bozukluk (MDB) veya Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) tanıları konan 100 hasta ve hastalar ile yaş, cinsiyet, eğitim yılı açısından eşleştirilmiş 102 kişi sağlıklı kontrol grubu olarak alındı. Her iki gruba da sosyodemografik veri formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A), Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği (RFQ-54), Bedensel Duyumları Abartma Ölçeği (BDAÖ), Sosyal Provizyon Ölçeği (SPÖ) ve Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği (KDDÖ) uygulandı. Hasta grubuna kontrol muayenesinde UKU-Yan Etki Değerlendirme Ölçeği (UKU-YEDÖ) yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine the relationship between sociodemographic data on antidepressant treatment response and side effects, reflective function, somatization, emotion regulation and social support. The study included 100 patients diagnosed with Major Depressive Disorder (MDD) or Generalized Anxiety Disorder (GAD), who applied to the psychiatry outpatient clinic, and 102 patients matched for age, gender, and education year as a healthy control group. Sociodemographic data form was given to the both groups and Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), Reflective Functioning Questionnaire (RFQ-54), Somatosensory Amplification Scale (SSAS), Social Provision Scale (SPS) and the Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire (IERQ) were applied to both groups. Udvalg for Kliniske Undersøgelser Side Effect Rating Scale (UKU-SERS) was applied to the patient group during the control examination.