Üç boyutlu animasyon tekniği ile tıbbi animasyon: Eklem içi enjeksiyon (Intraartiküler enjeksiyon) film uygulaması
Medical animation by 3-D (Three dimensional) animation technique: Application of intraarticular injection film
  1. Tez No: 742063
  2. Yazar: TANER TÜRKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Sağlık Kurumları Yönetimi, Fine Arts, Radiology and Nuclear Medicine, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünya tarihinde insanlar birbirleriyle iletişim kurmak amacıyla çeşitli yöntem ve teknikler kullanmıştır. Bu araçlar yazı dili ya da çeşitli tekniklerle yapılmış görseller olmuştur. İllüstrasyon tekniği de bu görselleştirme eğilimlerindendir. Geçmişten günümüze bilginin aktarımında her türlü ortamda bu resimleme dili yani illüstrasyonlar kullanılmıştır. Resimleme (illüstrasyon) birçok alanda iletişim tekniği olarak tercih edilmiştir. Görselleştirme eğilimindeki bu çaba illüstrasyon tekniklerini de farklı boyutlara yönlendirmiştir. Bu süreçte tıp bilimi de bilginin aktarımında görsel illüstrasyonları etkili bir şekilde kullanmıştır. Tüm bu ortam içerisinde üç boyutlu tasarımlar çağımızın en etkili görsel iletişim elemanı olmaktadır. Tıp bilimi çağımızın dinamiklerine uygun gelişimle üç boyutlu animasyonla kendini kanıtlamıştır. Üç boyutlu animasyonların gerçekçiliği tıbbi bulgu ve cerrahi işlemin ifadesinde etkili bir görsel iletişim aracı olmuştur. Üç boyutlu tıbbi animasyonların yaygınlaşmasıyla tıp eğitimi ve cerrahi işlemlerde doğru bilgi ve tedaviye olan güven ve ulaşılabilirliği artırmıştır. Üç boyutlu tıbbi animasyon ile ifade edilen tıbbi uygulamanın ya da bilginin güçlü bir şekilde aktarılmasını sağlayan animasyon filmleri aynı zamanda güncel ve modern tıbbın takibi açısından önem arz etmektedir. Yeni, güncel ve modern günümüzün tıp dilinde verilerin üç boyutlu animasyon filmi olarak aktarımı yeni bir yorum ve teknolojik gelişim açısından önemlidir. Üç boyutlu tıbbi animasyonun temel konu olduğu bu araştırma, tıbbi animasyonun gelişim sürecini incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca tıp bilimiyle ilgili alanlarda yapılan üç boyutlu animasyonları vektör tabanlı üç boyutlu programlar ile nasıl yapıldığı uygulamalarla gösterilmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yapılmıştır. Ayrıca literatür taramasıyla üç boyutlu animasyon tekniği bilgisi çerçevesinde uygulama gerçekleşmiştir. Üç boyutlu tıbbi animasyonun tarihsel gelişimi ve önemi literatürsel araştırmalar sonucunda açıklanmıştır. Araştırmanın uygulama aşamasında ise cerrahi bilginin vektör tabanlı üç boyutlu tıbbi animasyon tekniğiyle animasyon uygulaması yapılmıştır. Uygulamada eklem içi enjeksiyon yapım aşaması detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Araştırma kapsamında uygulaması yapılan üç boyutlu animasyon tekniğiyle tıbbi animasyon; eklem içi enjeksiyon film uygulaması insan diz eklemi modellemesi ve cerrahi enjeksiyon işlemi animasyonu yapılarak, Autodesk Maya programında uygulaması aşamalarıyla adım adım belirtilmiştir. Uygulama sonucunda uzman hekimlere görüş, önerileri ve değerlendirmeleri alınmıştır. Alınan bu değerlendirmeler neticesinde yapılan bu üç boyutlu tıbbi animasyon filmi, eklem içi enjeksiyon uygulamasında oldukça başarılı bir görsel açıklama sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the history of the world, people have used various methods and techniques to communicate with each other. These tools have been written language or images made with various techniques. The illustration technique is also one of these visualization trends. In the transmission of information from the past to the present, this pictorial language, that is, illustrations, has been used in all kinds of environments. Illustration (illustration) has been preferred as a communication technique in many fields. This effort in the visualization trend has also led illustration techniques to different dimensions. In this process, medical science has also effectively used visual illustrations in the transfer of information. In all these environments, three-dimensional designs are the most effective visual communication element of our time. Medical science has proven itself with three-dimensional animation with the appropriate development in accordance with the dynamics of our time. The realism of three-dimensional animations has been an effective means of visual communication in the expression of medical findings and surgical procedures. With the spread of three-dimensional medical animations, it has increased the confidence and accessibility of accurate information and treatment in medical education and surgical procedures. Animated films that provide a powerful transfer of medical practice or information expressed in three-dimensional medical animation are also important for the follow-up of current and modern medicine. The transfer of data as a three-dimensional animated film in the medical language of today's new, current and modern is important from the point of view of a new interpretation and technological development. This research, in which three-dimensional medical animation is the main topic, aimed to study the development process of medical animation. In addition, applications have shown how three-dimensional animations made in medical science related fields are made with vector-based three-dimensional programs. In this study, a document review of qualitative research methods was conducted. In addition, the application was carried out within the framework of three-dimensional animation technique knowledge with the help of literature review. The historical development and importance of three-dimensional medical animation has been explained as a result of literary research. At the application stage of the research, the application of surgical information with the vector-based three-dimensional medical animation technique was carried out. In practice, the construction stage of intraarticular injection is described in detail. Medical animation with the three-dimensional animation technique applied within the scope of the research; intraarticular injection film application human knee joint modeling and surgical injection process animation were performed and the application stages were specified step by step in the Autodesk Maya program. As a result of the application, opinions, suggestions and evaluations were received from specialist physicians. As a result of these evaluations, this three-dimensional medical animated film offers a very successful visual explanation of intraarticular injection practice.