Ovulasyon indüksiyonunda klomifen ve tamoksifen'in kombine kullanımı
Combined use of clomifene and tamoxifen in ovulation induction
  1. Tez No: 742083
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖKSÜZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UĞUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: Klomifen sitrat, WHO Grup II Anovulatuar hastalarda ilk tedavi seçeneği olarak kabul edilir. Ovulasyon indüksiyonunda yüksek etkinliğinin aksine, gebelik oranları beklendiği kadar yüksek değildir. Öte yandan, Tamoksifen (TMX) diğer bir ovulasyon indüksiyonu ajanıdır. Randomize prospektif bu çalışmada Grup II anovulatuar hastalarda CC ve TMX'nin kombine kullanımının güvenlik ve etkinliğini araştırmaya karar verdik. MATERYAL METOT: Grup II Anovulatuar hastalar CC ve CC+TMX kullananlar olarak iki gruba ayrıldı. Sadece CC grubunda başlangıç dozu 50 mg/gün CC verildi ve önceki siklusta gebelik elde edilememişse dozlar 50 mg'lık artışlarla 150 mg'a çıkarıldı. CC+TMX grubunda CC dozları aynıydı ancak tedaviye 20 mg/gün TMX eklendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Clomiphene citrate is considered as the first line treatment option in WHO Group II Anovulatory patients. It has been noted that in contrast to its high efficacy in ovulation induction, pregnancy does not ensue as frequently as expected. On the other hand Tamoxifen (TMX) is another ovulation induction agent. In this randomized prospective study, we decided to investigate the safety and efficacy of the combined use of CC and TMX in Group II anovulatory patients. MATERIAL METHOD: Anovulatory Group II patients were divided into two groups as CC and CC+TMX. In CC only group an initial dose of 50 mg/day CC was given and it was gradually increased up to 150 mg with 50 mg increments if pregnancy could not be achieved in previous cycle. In CC+TMX group CC doses were the same but tamoxifen of 20 mg/day was added.