Laser iş parçasındaki ısı transferi modelinin elektron kinetik teorisi yaklaşımıyla incelenmesi
- Tez No: 7421
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
-IV- OZST Laserin takxm tezgahı olarak kullanılmasında ısı transfer mekanizması önemli bir rol oynamaktadır. Laser-metal etki lerimi esnasında karışık bir fizik olayı meydana gelmekte dir. Bu fiziki olay işleme kalitesini etkilemektedir. Bu sebebla, ısı transfer mekanizmasının iyi bir şekilde araş tırılması mutlaka gereklidir. Bu çalışmada, Laser-metal etkileşmesi sırasında meydana gelen ısı transfer mekanizması Elektron kinetik teori kullanılarak incelenmiş, nümerik çözüm gerçekleştirilmiştir. Bu çözüm sonlu farklar metodu kullanılarak yapılmıştır. Malzemelerin elektron kinetik teori üzerine etkilerini incelemek amacıyla dört farklı termal Özelliğe sahip malzeme iş parçası olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
-V- SYNOPSIS In the application of lasers as machine tools, the heat transfer mechanism becomes important in machining. The complicated physical phenomenon in this process effects the machining charecteristics. For this reason, it is necassary to investigate the heat transfer mechanism during laser machining,, In the present study, heat transfer mechanism taking place during the laser-metal interaction is examined using the electron kinetic theory approach and a numerical method is employed using finite difference method. To examine the effects ofOthe thermal properties of the samples on temperature, rise, f our.different.materials are selected., iri "the analysis.