Evaluation of site effects based on the 1999 Kocaeli and Düzce earthquake events and seismic microzonation of Gölyaka, Düzce, Turkey
1999 Kocaeli ve Düzce depremleri temel alınarak Düzce ili Gölyaka ilçesinin saha etkilerinin değerlendirilmesi ve sismik mikrobölgelemesi
  1. Tez No: 742134
  2. Yazar: KARIM YOUSEFI BAVIL
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. HALUK AKGÜN, Assoc. Prof. Dr. MUSTAFA KEREM KOÇKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Düzce, Gölyaka'da yer alan sismisitesi yüksek çalışma alanı, fayın yakınında bulunmasından dolayı anakaya geometrisinin belirlenmesini karmaşık bir hale getirmekte ve bu nedenle, sismik tehlike değerlendirmesine yardımcı olacak bir saha tepki çalışması yapılması açısından süreçleri zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, Kuzey Anadolu Fay Sisteminin (KAFS)'nin yakın alan etkisindeki özel bir havza bölümünde yer alan Gölyaka bölgesindeki tektonik-kontrollü oluşmuş Pliyo-Kuvaterner akarsu çökellerinin saha etkilerini değerlendirmek için bir havza modeli geliştirilmiştir. Bu geniş alandaki jeolojik heterojenliklerin ve havza geometrisinin belirlenmesi için yüzey sismik ölçümleri, derin düşey elektrik sondajı (DES) ile sondaj çalışmaları yapılmış ve 3 boyutlu bir havza geometri modeli geliştirilmiştir. Olası bir yer hareketinin gerçekleşmesi durumunda Gölyaka çek-ayır havzasındaki yakın alan dinamik zemin davranışını karakterize etmek için eşdeğer doğrusal yaklaşım kullanarak 1B ve 2B sayısal analizler yapılmıştır. Sayısal analiz bulguları birbiriyle karşılaştırılmış ve çalışma bölgesindeki saha etkilerini tespit etmek için kullanılan yöntemlerin performansı değerlendirilmiştir. Bölgede 1100 m/s'lik kayma dalgası hızı anakaya derinliği sınırı olarak kabul edilmiştir. DES sonuçları, havzanın merkezindeki alüvyon kalınlığının çok daha kalın; yaklaşık 450 m olabileceğini göstermektedir. Yumuşak/zayıf zeminler için 1B ve 2B sayısal hesaplamaların sonuçları, 1s periyodundaki spektral ivmelerde 2B havza etkilerini ortaya çıkarmıştır. Seis-18 analiz noktası için, D-B ve KB-GD kesitleri boyunca ivme ve hız spektrumlarının karşılaştırılması sonucu üç boyutlu bir etki fark edilebilir. Kaydedilen zayıf harekete dayalı olarak, spektral ivme, 1B ve 2B analiz sonuçlarıyla önemli benzerlik göstermektedir. Bu durumda, zayıf hareket sonuçları çalışma alanındaki yumuşak ve kalın sedimanlar için sismik saha etkilerinin iyi bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
The high seismicity study area situated in a near-fault region in Gölyaka, Düzce, makes the determination of the bedrock geometry more complex, and hence, it makes this area very challenging in terms of a site response study that would aid a seismic hazard assessment. This study developed a basin model to evaluate the site effects in the tectonically controlled and formed Plio-Quaternary fluvial sediments of the Gölyaka region that uniquely falls within the bifurcated near-field fault section of the North Anatolian Fault System (NAFS). Surface seismic surveys and deep vertical electrical sounding (VES), coupled with boring studies, have been performed to determine the presence of the geological heterogeneities and the geometry of the basin over a vast area, and a 3-D basin geometry model was developed. 1D and 2D numerical analyses using an equivalent linear approach were performed to characterize the near-field dynamic soil behavior within the Gölyaka pull-apart basin in the presence of a probable ground motion. The results of the numerical analysis were compared and the performance of the used method was reviewed to ascertain the site effects in the study region. A shear wave velocity of 1100 m/s was accepted as the bedrock depth limit in the region. Based on the VES results, the alluvial thickness in the center of the basin could be much thicker, i.e., almost 450 m. The results of 1D and 2D numerical calculations for soft/weak soils revealed 2D basin effects in spectral accelerations in a 1s period. A three-dimensional effect could also be noticed for the Seis-18 analysis point by comparing the acceleration and velocity spectra along the E-W and NW-SE cross-sections. Based on the recorded weak motion, it was observed that the spectral acceleration showed significant similarity to the results of 1D and 2D analyses. For this particular case, it was deemed that weak motion earthquake was a good indicator of the seismic site effects for the soft and thicker sediments of the study area.