Oritavansin ve nisin ajanlarının tek başlarına ve kombinasyonlarının vankomisine dirençli enterokok suşlarına karşı minimum inhibitör konsantrasyonlarının (MİK) ve minimum bakterisit konsantrasyonlarının (MBK) araştırılması
Investigation of minimum inhibitory concentrations (MİC) and minimum bactericidal concentrations (MBC) of oritavancin and nisin agents alone and in combinations against vancomycin-resistant enterococci strains
- Tez No: 742161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR NAKİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanlarda normal flora bakterisi olarak görülen enterokoklar; nozokomiyal enfeksiyonların başında gelen fırsatçı patojenlerdir. Bu bakterilerin vankomisine direnç geliştirmesinden dolayı Vankomisine Dirençli Enterokok (VRE)'lar ortaya çıkmış, özelliklede hastanede yatan hastaların sağlığını tehdit eden bir sorun haline gelmiştir. VRE'ler çoklu antibiyotiklere dirençlidir ve tedavi seçenekleri çok kısıtlıdır. Çalışmamızda İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinin çeşitli klinik birimlerde yatan hastalardan alınan rektal sürüntü örneklerinde VRE varlığı incelenmiştir. İzole edilen 50 VRE suşu çalışmamızda kullanılmıştır. VRE'lerin tür tanımlaması APİ 20 Strep kiti ile yapılmıştır. Oritavansin ve nisin ajanlarının minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) ve minimum bakterisit konsantrasyon (MBK) değerleri tespit edilmiştir. Her iki ajanın kombinasyonlarının sinerjik etkisi Dama-tahtası testi ile incelenmiştir. Çalışmamızda VRE'lerin tamamı Enterococcus faecium olarak tanımlanmıştır. Oritavansinin MİK değeri 0.015-0.24 μg/mL aralığında bulunmuş; 48 suşun duyarlı (≤0.12 μg/mL) ve iki suşun dirençli (>0.12 μg/mL) olduğu saptanmıştır. Oritavansinin MBK değeri 0.06-3.84 μg/mL aralığında belirlenmiştir. Nisinin MİK değeri 12.5-100 μg/mL aralığında bulunmuş; 32 suşun duyarlı (≤50 μg/mL) ve 18 suşun dirençli (>50 μg/mL) olduğu saptanmıştır. Nisinin MBK değeri ise 25-800 μg/mL aralığında belirlenmiştir. Dama-tahtası testi sonucunda; oritavansine dirençli olan iki suş indiferans etki gösterirken, nisine dirençli olan 18 suşun 11'i indiferans ve yedisi sinerjik etki göstermiştir. Ayrıca oritavansine duyarlı olan 48 suştan 38'i indiferans ve 10'u sinerjik etki gösterirken, nisine duyarlı olan 32 suşun 29'u indiferans ve üçü sinerjik etki göstermiştir. Çalışmamız Türkiye'de VRE bakterilere karşı oritavansin ve nisin ile yapılan ilk çalışmadır. Dolayısıyla çalışmamız, diğer çalışmalara ışık tutması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Enterococci, which are seen as normal flora bacteria in humans; they are opportunistic pathogens leading to nosocomial infections. Vancomycin-Resistant Enterococci (VREs) have emerged due to the resistance of these bacteria to vancomycin, and it has become a problem that threatens the health of hospitalized patients. VREs are resistant to multiple antibiotics and treatment options are very limited. In our study, the presence of VRE was investigated in the rectal swab samples taken from patients hospitalized in various clinical units of Istanbul University Istanbul Medical Faculty. Fifty VRE isolates were included in our study. The identification of VRE was made by API 20 Strep kit. Minimum inhibitory concentration (MIC) and minimum bactericidal concentration (MBC) values of oritavansin and nisin were determined. The synergistic effect of the combinations of both agents was examined by the Checkerboard test. In our study, all VRE strains were defined as Enterococcus faecium. The MIC value of oritavansin was found in the range of 0.015-0.24 μg/mL; 48 strains were found to be susceptible (≤0.12 μg/mL) and two strains to be resistant (>0.12 μg/mL). The MBC value of oritavansin was determined in the range of 0.06-3.84 μg/mL. The MIC value of nisin was found in the range of 12.5-100 μg/mL; It was determined that 32 strains were susceptible (≤50 μg/mL) and 18 strains were resistant (>50 μg/mL). Nisin MBC value was determined in the range of 25-800 μg/mL. Checkerboard result showed that two strains which were resistant to oritavancin showed indifferance effects, additionally 11 of 18 strains resistant to nisin showed indifferance, and seven displayed synergistic effects. On other hand, 38 of 48 strains sensitive to oritavancin showed indifferance and 10 revealed synergistic effects, while 29 of 32 strains sensitive to nisin showed indifferance and three had synergistic effects. Our study is the first study conducted with oritavansin and nisin against VRE bacteria in Turkey. Therefore, our study is important in terms of shedding light on other studies.